ÇEAŞ ve Kepez özelleştirilecek
02.05.2004 02:03 « Önceki Haber Sonraki Haber »

ÇEAŞ ve Kepez özelleştirilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, işletme hakkı 2058 yılına kadar Uzanlar'da iken 12 Haziran 2003 tarihinde el konulan Çukurova ve Kepez Elektrik'in süratli bir şekilde özelleştirileceğini söyledi

Mersin'in Mut ilçesinde bulunan Birkapılı Hidroelektrik Santralı'nın açılısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakara Hilmi Güler Çukurova ve Kepez Elektrik'in eski sahiplerine geri verilmesinin mümkün olmadığını, bu iki şirketi süratle özelleştireceklerini açıkladı.

Güler, ÇEAŞ ve Kepez olayının çok önemli bir olay olduğunu ve bu konuda yapılanların yakın bir gelecekte çok daha iyi yorumlanacağına inandığını belirtti. Bakan Güler, şöyle konuştu:

"Kırıp dökmeden ortaya çıktı. Biz bu sıkıntıyı ortadan kaldırdık. Şu anda kaynak sıkıntısı çeken ülkenin sağlık, enerji, ulaştırma, bayındırlık ve eğitim dahil bir yıllık yatırım bütçesinden çok daha büyük bir para İmar Ban-kası'na gitti. Yani biz bu müdahaleyi yapmasaydık bu rakamlar çok daha büyük bir hale gelecekti. Bunları çok iyi yorumlamak gerekiyor. Bunu ne için yaptık? Yasaya uymadıkları için. Bankada da bu böyle, diğer şirketlerde de. Yasaya göre iletim kamuda kalacaktı. Dağıtımı kendileri yapacaklardı. Ancak bunların hepsini yapma konusunda direndiler."

İletim kamuda kalacak

"ÇEAŞ ve Kepez'in eski sahibine geri verilmesi gibi bir şey söz konusu mu?" şeklindeki soru üzerine de Bakan Güler, konunun yasal olarak noktalandığını, şimdi yapılması gerekenin buranın bir an önce özelleştirilerek, esas kullanıcılarına geçmesi olacağını kaydetti. Güler, çok süratli bir şekilde buranın özelleştirileceğim ifade ederek, "Dağıtım ve üretim özelleştirilecek. İletim ise kamuya gidecek" dedi. EPDK Başkanı Günay'ın "EPDK ile BOTAŞ'ın sözleşme devirlerine ilişkin olarak Enerji Bakanlığı'nda bir toplantı yapılacağını" söylediğini hatırlatmaları üzerine Güler, "Böyle bir toplantıyı ben istedim. Toplantı sadece bu konuyla ilgili değil, her şeyle ilgili olacak" diye konuştu.

Özelleştirme borsadaki Uzanzede'nin de umudu

Çukurova ve Kepez'e el konulması, borsada bu iki şirketin hissesini alan küçük yatırımcıları da doğrudan etkilemişti. Enerji Bakanlığı sadece "yasalara uymadılar" dediği Uzanlar'ın değil söz konuşu şirketlerin borsada işlem gören yüzde 17'lik hissesine de el koydu. Böylece borsada 400 binin üzerindeki batıkzedeye 12 bin 300 kişi daha eklendi. Borsada bu iki şirketin hissesini alanlar Haziran ayından bu yana çözüm arıyor. Şirketler faaliyette oldukları ve elektrik üretip para da kazandıkları halde, borsa yatırımcısının elindeki hisseler bir anda değersizleşti.

Bu durumun hukuka uymadığım kabul eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Çukurova ve Kepez Elektrik'i yeniden özelleştirdiğinde bu hisselere de bir çözüm bulması bekleniyor. Elinde Çukurova ve Kepez Elektrik hissesi bulunan küçük yatırımcıların toplam portföy büyüklüğünün son kapanış değerlerine göre 110 trilyon lira civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu konuda bir ÇEAŞzede "Rusya gibi liberalizmi yeni yeni özümseyen bir ülkede bile Yukos'a el konulurken, sadece yolsuzluğu yapan Mihail Khodorkovski'nin hisselerine el kondu. Küçük yatırımcının elindeki hisselere dokunulmadı. Oysa Türkiye'de binlerce küçük yatırımcı bir anda mağdur edildi" yorumunu yaptı.
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT

Bu Konudaki Yorumlar
ÇEAŞ ve Kepez özelleştirilecek - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 19:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 19:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 20:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 20:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 20:03
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 20:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 20:09

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi