Antalya Korkuteli Hikayeleri
Bizim Şoför II

BU ADAMA BU YAPILIR MI?

Bizimki kendi çapında iyi bir şofördür. Çünkü bir taksi aldı. Taksi kullanmayı öğrendi. Kimseye ihtiyacı olmadan arabayı kullanıyor. Her istediği yere gidip gelebiliyor.

Bir gün taksiyi sattı. Amacı bir miktar daha para koyup daha yeni bir araba almaktı. Nitekim de öyle yaptı. Bir gün bir araba gördü. Sıkı bir pazarlığa tutuştu. Araya dostlarında girmesiyle pazarlık tatlıya bağlandı. El sıkışıldı. Arabayı aldı. Parayı verdi. Allah kaza bela vermesin. Güle güle kullansın.

O da ne ? O gün veya ertesi gün arabayı park ettiği yerden bir türlü çıkaramıyor. Arka arkaya gitmesi lazım ama arabayı bir türlü geri vitese takamıyor. Tüm uğraşmaları boştur ve bir sonuç vermemiştir. Oh be nihayet bir şoför dostu gelmektedir. O yardım edecektir. Bizimki şoför arkadaşına seslenir. Arabayı, bir türlü yerinden hareket ettiremediğini söyler.

-Arabayı yeni mi aldın?
-Evet?
-Kimden aldın?
-Sucu Yusuf?tan.
-Ah sucu Yusuf ah. Demek ki aynı numarayı sana da yaptı.
-Ne yaptı?
-Sorma; o hep bunu yapar.

O yıllarda bir miktar parası olanlar, arabadan da anlıyorsa araba alır. Hem kullanır hem de müşteriyi bulunca satardı. İkinci el arabalar ise çok revaçtaydı ve çok iyi müşteri bulunurdu. Araba alıp satanlara üç beş kuruş bir şeylerde kalıyordu. Sucu Yusuf da araba alıp satanlardandı. Ara sıra araba alır satardı. En son arabayı da bizimkine satmıştı.

-Ne yaptı?
-Demek sana da yaptı Ha?
-Ne yaptı?
-Sorma. Ulan Yusuf bu adama bu iş yapılır mı?

Şoför olanlar çok iyi bilirler. Arabaların bilhassa geri vitesleri farklı farklıdır. Pek çok yeni şoför, farklı marka araya bindiği zaman ilk anda bir zorlanma yaşar. Geri vitese arabayı takamaz. Sonradan eli alışır. Bu hiç problem yapılacak konu değildir. Ama bizimki henüz bu konuları bilmiyordur. Bir türlü geri vitesi bulamaz.

-Bak ben sana anlatayım. Sucu Yusuf alıp sattığı arabaların bazılarının, geri vitesini söker. Arabayı öyle satar. Geri vitessiz araba olur mu? Olmaz. Sucu Yusuf da bunu, çok iyi biliyor. Ayrı bir para da onun için alır(!). Olmayacak bir iş ama bizimki çoktaan inanmıştır.
-Ne bir para da geri vites için mi vereceğiz. Ben yandım. Bende beş kuruş kalmadı.
-Ulan Yusuf bu adama bu iş yapılır mı? Demek sana da yaptı ha.
-Ağabey geri vites kaç para yapar. Çok mu pahalıdır?
-Hiç korkma. Ben varım. Biz ne güne duruyoruz. Ben ucuza hallettiririm.
-Ağabey sen bilirsin. Elini ayağını öpeyim.
-Bana bak. Ben onu kıpırdatmam. Senin işini de bir yemek parasına hallederim. Onu bir lokantaya götürürüz. Bir yemekle işi hallederim. Ben daha ölmedim!
-Sağ ol ağabey. Bir yemek önemli değil. Hemen bu işi ayarlayalım. -Anahtarı ver bakayım. Bizimki anahtarı verir. Şoför dostu arabanın vitesini boşa alır. Arabayı geriye iterler. İstenilen mesafe alındıktan sonra araba çalıştırılır. Yola devam edeler. Direksiyonda usta ve dost şoför vardır.
-Araba çok güzelmiş ama, ah Yusuf bu numarayı yapmasaydı. Usta şoförün arabayla görülecek birazcık işleri vardır. Hem onları görürler hem de Sucu Yusuf? u ararlar. O yıllarda cep telefonu olmadığı gibi sabit telefon da çok azdı. Sora sora sucu Yusuf?un yerini öğrenirler. Ararlar bulurlar. Sucu Yusuf inşaatta su tesisatı yapmaktadır. Vakit ise öğle vaktidir. Çünkü usta şoför bu zamana denk getirmiştir. Aşağıdan seslenir.

-Yusuf Yusuf çabuk buraya gel.
-Ne var ağabey hayrola.
-Çok konuşma çabuk gel.

Sucu Yusuf aşağıya iner. Daha hoş geldiniz demeden Usta Şoför Yusuf?a atılır.
-Ulan Yusuf ! Bu adama, benim adamıma bu iş yapılır mı? Bu benim adamım ya. Bu arada kaşgöz işaretiyle şifre verilmiştir. Sucu Yusuf mesajı çoktan almıştır.
-Ağabey ben ne bileyin senin adamın olduğunu. Bana söylemedi ki. Eğer söylese ben sana karşı bir şey yapar mıyım? Seni üzer miyim? Der. Der ama hala bir türlü suçunun ne olduğunu(!) anlayamaz. Sucu çok olduğu için Usta Şoför, Sucu Yusuf?a çekişir ve sonra ağzındaki baklayı çıkarır.
-Bak sen bu arabanın da geri vitesini sökmüşsün. Bu adama satmışsın. Bu adamdan para almayacaksın. Çünkü ben varım. Bu işi ise bir yemekle halledeceğiz. Hiç ağzını açma sesini de çıkarma.
-Ağabey bilirsin seni kırmam. Sen ne dersen kabul. Sucu Yusuf sesini çıkaracak halde değildir. Çünkü dostunun ağırlığı çok fazladır(!)
-Ağabey akşama halledelim. Şimdi çıraklar da var. Bizimki hemen atılır. -Önemli değil onlarda gelsinler. Der. Fakat sevincini Sucu Yusuf?a belirtmez. Çünkü işi ucuza kapattı. Hep beraber giderler. Bir lokantada yemeği yerler. Yusuf anahtarı ister. Arabayı alır. Çırakları inşaata bırakır. Arabayla görülecek işlerini görür. Geri vitesi taktırır(!). Lokantaya döner. Araba yapılmıştır. Ama usta, geri vitesi ters takmıştır. (!) Eski arabanın geri vitesi gibi değildir. Usta dost ikna eder. Ona inanılır. Geri vitesin yeri öğretilir. Bizimki direksiyona geçer. Yeni geri vitesli (!) araba kolayca geri gitmektedir. Çok da iyidir. Herkes memnundur. Bizimki arkadaşını ve Sucu Yusuf?u istediği yere bırakır. Arabayı güle güle kullansın.

Adil Yüksel

İlk Yayın: (C) Antalya Chess Express 32, Temmuz 2012, s. 1711-1712
Düzenleme/Yayına Hazırlama/Redaksiyon: Harun Taner
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Antalya Korkuteli Hikayeleri - Yazar: Dr Harun Taner - 20-12-2013, 09:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Dr Harun Taner - 21-12-2013, 10:45
Bizim Şoför II - Yazar: Dr Harun Taner - 24-12-2013, 21:46
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Dr Harun Taner - 26-12-2013, 18:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Dr Harun Taner - 26-12-2013, 18:23
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Dr Harun Taner - 28-12-2013, 11:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Dr Harun Taner - 28-12-2013, 11:20