Satranç Haber veya Ali Nihat Yazıcı
Değerli Özgür Satranç Üyeleri
Son zamanlarda Eski Başkanımız Ali Nihat Yazıcı tarafından açıldığı künyesinden anlaşılan ve satrançla ilgili bazı haberlerin yayınlandığı satranchaber.com sitesi bizim de gündemimize geliyor. Ancak bana da ulaşan bazı şikayetlere göre sitede yayınlanan haberlere gelen ve kendilerini öven yorumlar hemen yayınlanırken, eleştirel yorumlara yer verilmiyor. 
Küfür, hakaret ve suç içermeyen yorumların yayınlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuyu burada açmamın nedeni de Federasyon yönetimi seçimlerinin yaklaştığı bugünlerde, insanların mesnetsiz suçlamalardan uzaklaştırılması ve suçlama yapan kişilere cevaplar verilebilmesi. Bu Forumu takip ettiğini tahmin ettiğim Ali Nihat beye de çağrım, bu anti-demokratik uygulamasını terketmesi. Her zaman kendine güveni ile öne çıkan Eski Başkanımızın bu konuda da kendine güvenmesi ve 2010 yılında yaşadığımız sıkıntılı günlerde yaptığı yanlışları yapmaması...
Takdirlerinize sunuyorum.
Ara
(31-10-2015, 09:42)alisatran35 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Değerli Özgür Satranç Üyeleri
Son zamanlarda Eski Başkanımız Ali Nihat Yazıcı tarafından açıldığı künyesinden anlaşılan ve satrançla ilgili bazı haberlerin yayınlandığı satranchaber.com sitesi bizim de gündemimize geliyor. Ancak bana da ulaşan bazı şikayetlere göre sitede yayınlanan haberlere gelen ve kendilerini öven yorumlar hemen yayınlanırken, eleştirel yorumlara yer verilmiyor. 
Küfür, hakaret ve suç içermeyen yorumların yayınlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuyu burada açmamın nedeni de Federasyon yönetimi seçimlerinin yaklaştığı bugünlerde, insanların mesnetsiz suçlamalardan uzaklaştırılması ve suçlama yapan kişilere cevaplar verilebilmesi. Bu Forumu takip ettiğini tahmin ettiğim Ali Nihat beye de çağrım, bu anti-demokratik uygulamasını terketmesi. Her zaman kendine güveni ile öne çıkan Eski Başkanımızın bu konuda da kendine güvenmesi ve 2010 yılında yaşadığımız sıkıntılı günlerde yaptığı yanlışları yapmaması...
Takdirlerinize sunuyorum.

Kim olduğunuzu açıklayın,

Belki eleştirilecek yönleriniz vardır ve belki Ali Nihat bey gibi siz de eleştirilere katlanamazsınız.

Bu ağırlıkta yazı yazan üslubunuz, satrançtaki yerinizi hak ediyor mu? bilmek istiyorum.

Eğer açıklamaz iseniz, tarzınızı değiştirin. "TSF de ağırlığı olan bir kişiyim" tavrınızı bir kenara bırakın, kendi adıma bu tip tavırlardan rahatsızlık duyduğumu belirtmeliyim.

Her şeye rağmen şu ana kadar 'nazik olma' gayretinizi takdir ediyorum.

Selamlar.
Ara
[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Evet, katılıyorum![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Çünkü söz konusu sitede sizin de tespit ettiğiniz üzere bu tip düzeyli eleştiri yazılarının yayınlanmadığını görüyorum. Yazı sahipleri de aynı durumdan mustaripler.

Demokratik bir yaklaşım göremedim!
[/font][/size][/color]

[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Başlangıçta ciddi olabileceğini düşündüğüm bu site, değerini hızla kaybetti gözümüzde.
[/font][/size][/color]

[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Bunu birinci elden yaşamış biri olarak yazıyorum. Yazışmalarım bende saklıdır. Tarafıma verilen cevabi yazı ve arkasından cevap vermeye fırsat verilmeden kapatılan ve kitlenen yazışmalar... Bir zamanların “çanak” yazışmaları ne yazık ki burada yayınlanmaktadır.
[/font][/size][/color]

[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Oysa gerçek bir bilgi birikimi olan insanların yazı yazabileceği ve okunabilecek bir sütun olarak gördüğüm bu siteyi, beklentilerin dışına çıktığı, heyecanını kaybettiği çok açıkça tarafgir olduğu için yazı içeriklerini okumaya değer bulmuyorum artık. Ucuz siyasi yaklaşımlardan ne kadar bıktıysak aynısını burada görmek ne kadar heyecan verici olabilir ki?
 Benzer yazılar TSF sitesinde de olabilir. Ama orada yapılmamış şeylerden değil, icraat hakkında bilgilendirmeler var.
 Eski başkan köşesi gibi...

[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Değerli Miyazaki,
Daha önce de belirttiğim gibi, ismimle değil fikirlerimle tartışılmak ve katkıda bulunmak istiyorum. Sizin de yazınızın sonunda ifade ettiğiniz gibi; nezaketten hiç bir zaman vazgeçmeyeceğim. Kimseye hakaret etmeyeceğim gibi hakaret içerikli yazılara cevap vermeyeceğim. Satrancın daha iyi yerlere gelmesi için yeni fikirler ortaya koymaya devam edeceğim. Düşüncelerimde katılmadığınız yer varsa lütfen bunu belirtin ve tartışalım. Ben her zaman doğru düşünceler karşısında kendi konumumu ve düşüncelerimi değiştirmeye hazırım.
Aşkın Hocam,
Size de yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.
Ara
Sayın alisatran35

Karşı olduğum konu :

TSF yönetiminden bir kişiyim imajı ile yorum yaparken konumunuzu belirtmemeniz.

Mesela "Tsf yönetim kurulundan bir kişiyim" diyebilirsiniz.

Eğer alakanız yoksa sanırım yazdıklarınızı bir daha gözden geçirmenizde fayda var.

Selamlar.
Ara
sadece kendi kendilerini öven ve diğerlerinin yaptığını beğenmeyenlerin olduğu bir site. su ana kadar ne okuduysam Türk satrancındaki her güzel şeyi Ali Nihat Yazıcı ve ekibi yapmış galiba. Yani artık okumayı da bıraktım, çünkü şu ana kadar okuduklarımda sadece kendilerini öven diğerlerin eren bir uslüp var. 5- yazınında fikirlerinin aynı olması yeterli benim. için. yazılarda bir eleştiri yapıcılık göremedim. buradaki tartışmalar kesinlikle daha yapıcı. 
Hoş burası da Abidin abinin sitesi diye biliyorum. (belki yanlış biliyorumdur) O kadar Abidin abiye kızgın yazı yazmış olsam da hiçbirşeyi sildiğini ya da müdahale ettiğini görmedim. 
E o forumda yazılan yorumlar şiddet veya kin nefret içermiyorsa ve ona rağmen siliniyorsa (ki yukarıda yazılanlar öyle olduğunu düşündürttü) , bu da onların demokratlığıdır.
Ara
(31-10-2015, 12:02)alisatran35 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Değerli Miyazaki,
Daha önce de belirttiğim gibi, ismimle değil fikirlerimle tartışılmak ve katkıda bulunmak istiyorum. Sizin de yazınızın sonunda ifade ettiğiniz gibi; nezaketten hiç bir zaman vazgeçmeyeceğim. Kimseye hakaret etmeyeceğim gibi hakaret içerikli yazılara cevap vermeyeceğim. Satrancın daha iyi yerlere gelmesi için yeni fikirler ortaya koymaya devam edeceğim. Düşüncelerimde katılmadığınız yer varsa lütfen bunu belirtin ve tartışalım. Ben her zaman doğru düşünceler karşısında kendi konumumu ve düşüncelerimi değiştirmeye hazırım.
Aşkın Hocam,
Size de yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

[color=#0070c0][size=medium][font=Segoe Print]Yaklaşımınızı çok olumlu buluyorum. Üslubunuz da çok yapıcı ve saygın. Bana ışık tutmaktadır.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=medium][font=Segoe Print]Bu tip bir yaklaşım için ben size teşekkür ederim.[/font][/size][/color]

Saygı ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
(31-10-2015, 12:47)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: sadece kendi kendilerini öven ve diğerlerinin yaptığını beğenmeyenlerin olduğu bir site. su ana kadar ne okuduysam Türk satrancındaki her güzel şeyi Ali Nihat Yazıcı ve ekibi yapmış galiba. Yani artık okumayı da bıraktım, çünkü şu ana kadar okuduklarımda sadece kendilerini öven diğerlerin eren bir uslüp var. 5- yazınında fikirlerinin aynı olması yeterli benim. için. yazılarda bir eleştiri yapıcılık göremedim. buradaki tartışmalar kesinlikle daha yapıcı. 
Hoş burası da Abidin abinin sitesi diye biliyorum. (belki yanlış biliyorumdur) O kadar Abidin abiye kızgın yazı yazmış olsam da hiçbirşeyi sildiğini ya da müdahale ettiğini görmedim. 
E o forumda yazılan yorumlar şiddet veya kin nefret içermiyorsa ve ona rağmen siliniyorsa (ki yukarıda yazılanlar öyle olduğunu düşündürttü) , bu da onların demokratlığıdır.

[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Yiğidin hakkını teslim etmek gerekirse;[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Sn. YAZICI ilk yıllarından itibaren müthiş kararlı, görüşleriyle çığır açan, girişkenliğiyle olmamışı başarabilecek bir kapasite idi. Buna tanıklık yapan biri olarak her yerde söyler ve yazarım.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]“Ama zamanlar değişir ve zamanlarla da biz…” Üstat Selim PALAVAN’IN kitabından olacak böyle bir Latince söz aklıma geldi.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Zamanlar gerçekten değişince insanlarda değişir, bu belki önlenemez.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print] Ama değişmemesi gereken şey insani ilişkilerin değeri olmalıdır. Yıllarca birlikte çalıştığınız insanların sizi artık tanımazdan gelmesini, cevap hakkını kapatmasını bu Latince söz ile açıklayabilir misiniz?[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Sayın alisatranc35'in ne söylemek istediğini ben tam olarak anlayamadım.Keza Aşkın beyin yazdıklarını da anlamakta zorlanıyorum.2000-2012 arasındaki 12 yıllık dönemde yapılmış ne kadar güzel iş varsa hepsinde hem Ali Nihat beyin hem de yardımcılarının katkısı vardır.Yanlış işler varsa keza bunların sorumluluğu da ortaktır.Ayrıca ben "yardımcılar"deyimini geniş anlamda kullanıyorum.Yardımcı derken sadece Yönetim Kurulu üyelerini değil delegeleri de kasdediyorum.Şu halde doğrular da yanlışlar da ortaktır.Bütün doğruları ve bütün yanlışları Başkanın sırtına yüklemeyelim!Bugün Ali Nihat bey Başkan olmamakla birlikte delegelerin ve görevlilerin çoğunun 12 yıl içinde veya 2012 den sonra değişmediğini düşünüyorum.Yanılıyorsam neyin değiştiğini bana gösteriniz!Bundan sonra da uzun süre değişiklikler olmayacaktır.Bugün burada eleştiri yapmak dahi bir yönden mevcut sistemi savunmak anlamına gelir.Çünkü eleştiri yapanlar da demokrasinin varlığına işaret ederek sistemi korumuş oluyorlar.Satranç Federasyonu Genel Kurul delegeleri 2004'de kürsüde 10 dakikalık konuşmama çok ciddi şekilde müdahele ettiler.2008 de ise 5 dakika konuşmamı parazit yaparak bozdular.Oysa ben ne zaman aşımı yaptım,ne de gerilim yarattım!İsterseniz bir Kurultay yapalım size 2004'de ve 2008'de neler olduğunu anlatayım!Hala aramızda gerçek kimliğini açıklamak istemeyenler dolaşıyorsa gerçek demokrasi yoktur.Demek ki birileri hala korkmaktadır.Başka sitelerde nelerin yer alıp nelerin yer almadığına fazla takılmayalım!Herkes düşünce ve önerilerini kişilere hakaret etmeden yazabilir.Önemli bir konu varsa bu forumda konuşalım!Belki yararlı oluruz.Seçim yaklaştıkça ortaya çıkması muhtemel yararsız tartışmaları bir kenara bırakalım!Somut konuları tartışalım!
Ateş Ülker
Ara
(31-10-2015, 13:23)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın alisatranc35'in ne söylemek istediğini ben tam olarak anlayamadım.Keza Aşkın beyin yazdıklarını da anlamakta zorlanıyorum.2000-2012 arasındaki 12 yıllık dönemde yapılmış ne kadar güzel iş varsa hepsinde hem Ali Nihat beyin hem de yardımcılarının katkısı vardır.Yanlış işler varsa keza bunların sorumluluğu da ortaktır.Ayrıca ben "yardımcılar"deyimini geniş anlamda kullanıyorum.Yardımcı derken sadece Yönetim Kurulu üyelerini değil delegeleri de kasdediyorum.Şu halde doğrular da yanlışlar da ortaktır.Bütün doğruları ve bütün yanlışları Başkanın sırtına yüklemeyelim!
...

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Ateş Bey,[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Son derece açık olarak anlatıyorum.[/font][/color][color=#0070c0][font=Segoe Print] Açık kimliğim ile...

[/font][/color]

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Sn. Ali Nihat YAZICI'YI tanıdığım kadarıyla değerlendiriyorum.
[/font][/color]

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Satranç ortak konumuz ise eğer, bu konudaki fikirlerimizi açıkça ve korkmadan açıklamalıyız. Bunu yapmaya çalışıyorum. Korkaklık sergilemiyor ve kimseye biat etmiyorum. Seçimlere yönelik de kısa vadede değerlendirmelerde de bulunmuyorum.[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Seçimleri kim kazanırsa kazansın ya da kaybetsin, kişiye göre değil satrancın geleceğine yönelik adımlar atıp emek ve zaman ayırıyoruz.
[/font][/color]

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Sanırım buraya kadar açık olabildim.[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]…
[/font][/color]

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Ben söz konusu sitedeki haberleri ve yorumları okuyup okumadığınızı bilmediğim için bu konuda yazdıklarınız çerçevesinde sizi değerlendiremem, yanlış olur.[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Ancak fikir belirtme konusunda engellemeleri kabul edebilir misiniz?[/font][/color][color=#0070c0][font=Segoe Print] İnsanlara söz ve cevap hakkı tanımadan aşağılayıcı cevap yazdıktan sonra iletişim kanallarını kilitlemeyi nasıl değerlendirirsiniz?[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Bu konuda ilgili kişiyle bir iletişime geçtiniz mi?
[/font][/color]

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Söz aldığınız kurullarda konuşturulmadığınızı yazıyorsunuz. Bizim yazılarımız bile gündeme getirilmiyor, engelleniyor. Siz en azından kürsüye çıkmışsınız. Bizim yazılarımız sanal satırlarda bile gözükmüyor.[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print] [/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Ben sn. YAZICI'NIN sırtına bir şeyler yüklemiyorum. Terazisinin bir kefesinin hep yukarıda tartı yapmasını eleştiriyorum.
[/font][/color]

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Keza bunu sadece ben de eleştirmiyorum. Diğer yazarları da okuyunuz lütfen, bir şey uydurmuyorum.[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Oysa biz kendisini değerlendirirken hep eşit terazi kefesine koyarak eleştirilerimiz yapıyoruz.
[/font][/color]

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Ellerinde belge olan insanlar var. Ta 2005 ten kalma... İçlerine sinerek kamuya açıklanamamış. Bunda eski dostlukların  hatırı olabilir belki. Ama eski dostlara atılan kazıkların belgeleri de var önümüzde.[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]2006-2012 arası yoktum, gelişmelerden haberdar bile değildim. Yaşam mücadelem vardı. Bilmediğim konularda ahkam kesemezdim değil mi?[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Ama bugün insanların bu güne kadar ortaya koymadıkları belgeleri önümde görünce anlamakta zorlanıyorum.
[/font][/color]

[color=#0070c0][font=Segoe Print]“Tanıdığımız ve bildiğimiz Ali Nihat YAZICI bu olamaz” diyoruz hala. Büyük tereddütler yaşıyorum.[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Eski ulusal ve uluslararası hakemlerin ortak anılarını dinliyorum. Her biri birbirinden habersiz anlatıyorlar bana. Yaşanmış ortak anılar bu kadar mı bire bir birbirini tutar?[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Ya kurul başkan ve üyelerinin ki? Ya da sporcuların ki? [/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Hatta il temsilciliklerinin söylemleri çok açıklayıcı. Kendisiyle hiç ilgilenilmemiş o dönemden kalma 20 den fazla il temsilciliği var desem ne dersiniz?[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print] [/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Kendisinin yazdıklarında gerçek payları yok mu? Elbette olabilir. Eksiklikler ve yanlışlıklar da olabilir. Bunları söylemesi ve ortaya fikir sunmasını sonuna kadar dinler ve gereken mesajı da alabilirim.[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Ancak terazinin kefesi yukarıda tartılanları dikkate almamızı beklemeyin benden.
[/font][/color]

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Yakın gelecekte hakkımızda çok şey yazılıp söylenecek belki. Ama sabırsızlıkla beklediğimi de bilmelerini isterim. Bakalım nelerin gün yüzüne çıkmasını sağlayacaktır bu gelişmeler?[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Hiçbir gerçeği saklamıyorum. Sadece yeni ulaştığım bilgileri değerlendiriyor ve taşları yerine oturtmaya çalışıyorum.
[/font][/color]

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Selam ve saygılarımla...[/font][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Selamlar,

Herhalde bu konuya en yetkili ağızdan, mezkur sitenin teknik yöneticisi olarak ben yanıt verebilirim.
Öncelikle efendiler,

Hiçbir web sitesi, kullanıcı girişi olmadan yorum yaptırmaz. Ben sistemde "Alisatran35" ya da benzeri bir kullanıcı kaydı göremiyorum. Sayın Alisatran35 herhalde telaşa düşmüş ve kullanıcı oluşturmamış.
Elbette Sayın Alisatran35 isimli forum kullanıcısının art niyetle ortalığı gereksiz velveleye vermeye çalışmadığını var saymak durumundayım bunları söylerken.
Bu sitenin barındığı sunucuyu da sıfırdan ben kurdum ve ayarladım. Herhangi bir yorum geldiği anda bana otomatik olarak e-posta düşüyor ve bize böyle bir kullanıcıdan bir yorum gelmediğini onaylayabilirim.  

Sonralıkla,  
Diyelim ki bir aksilik oldu ve yorumunuzun yayınlanmadığını gördünüz. Takdir edersiniz ki, bu durumu düzeltmenin normal yolu site yönetimiyle iletişime geçip "gönderdim, yayınlamadınız. Sorun nedir?" diye sormaktan geçer. Ortalığı "aman şöyle mesnetsiz" , "böyle anti-demokratik" diye velveleye vermeye çalışmaktan değil.

Ayrıca,
Sitedeki diğer yorumları da incelerseniz, bir kısmının da "sizin döneminizde hiç bir iş yapılmadı" şeklinde özetlenebilecek içeriğe sahip olduğunu görürsünüz. Bunu teknisyen olarak söylüyorum: Bir web sitesinde yapılan yorumların olumlu ya da olumsuz olması zerrece önemli değildir. Her yorum bizim "tirajımızı" artırır. Siz bir aleyhte yorum yazarsınız; o yorum Google'da indekslenir, görüp gelen on başka kişi lehte yorum yazar; hiç önemli değildir.
İsterseniz, ÖSF'da da kabul edilen makul sınırlar içinde bir eleştiri yazısı kaleme alın; onu da yayınlayalım. Bizim işimize gelir.

Saygılarımla,

Can İnce
Ara
Bir not düşmek durumundayım:
Sayın Alisatran35,
Siz yazı göndermemiş de olabilirsiniz, başkası göndermiş de olabilir. Efendim, söyler misiniz bana, size hangi sıfatınıza bakarak şikayete geliyorlar? satranchaber.com.tr sitesinin kurucusu musunuz, yöneticisi misiniz? Ben künyede adınızı göremediğim gibi, ben olsam takma isimlerin arkasına sığınan birine, ağabeyim bile olsa şikayte gitmezdim.

Saygılarımla,

Can İnce
Ara
Sayın Can İnce,
satranchaber.com.tr sitesinin camiamız açısından önemli bir açığı dolduracağı beklentisi içerisindeydim. Ayrıca bu başlık altında yazdıklarımı dikkatle okursanız; "bana gelen bazı şikayelere göre" ifadesini kullandım. Bunun anlamı; benim mesaj yazmadığım, ancak bana başka arkadaşlarımın yazdıkları mesajların yayınlanmadığı yönünde bir ifade idi. Bu bilgiyi Değerli Aşkın Hocamız da teyit etti ve bundan dolayı da sitenin kendisi için hayal kırıklığı olduğunu ve ona da bu konuda çok şikayet geldiğini ifade etti. Eğer siz sitenin teknik anlamda sorumlusu iseniz; lütfen bu sorunları düzeltmeye bakın. Eğer hakaret edilmiyorsa kimlik araştırmak da çok gerekli değil.
Sizin site yönetimine bu şikayetlerin ulaşmadığı yönündeki ifadeniz üzerine görüştüğüm bazı kişiler site yönetimine yorum bölümünden konu iletilmiş olmasına rağmen yine de cevap verilmediğini söylediler. Bunun teknik bir arıza olmasını diliyorum.
Daha önceki yazımda da ifade ettiğim gibi hakaret, suç ve küfür içermeyen ve sert eleştiri sayılabilecek yorumlarda biraz daha demokratik davranırsanız iyi olur.
Siteye üye olmaktan bahsediyorsunuz. Sitenizi biraz daha inceleyince üyelik sisteminizin olmadığını gördüm. Sadece kişi adı ve e postası ile yorumlar yayınlanıyor gibi algıladım. Bu konuda bir yanlışım varsa lütfen düzeltin.
Ali Nihat Başkanımızın olumlu imajını bu tarz ufak endişelerle bozmanın da gerekli olmadığını düşünüyorum. Satranç, akılla oynanan bir oyun olduğundan dolayı, camiamınızın da çok düşünen ve eleştiren bir camia olmasını bir zenginlik olarak görmek lazım. Yoksa Federasyonu ve kişileri sert şekilde eleştirip, sonra da aykırı fikirleri yayınlamamak oldukça anti-demokratik bir uygulama.
Önerilerimi yapıcı eleştiri olarak görüp dikkate almanız dilekleriyle...
Ara
(31-10-2015, 11:55)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]...
"Oysa gerçek bir bilgi birikimi olan insanların yazı yazabileceği ve okunabilecek bir sütun olarak gördüğüm bu siteyi, ..."[/font][/size][/color]

Sevgili Can,

1- Bu site, haberler ve yayınlanan yorumlar cevabi yorumlara açık mı değil mi?
2- Üyelik nasıl ve hangi işlemle gerçekleşiyor?

Yazı yazanlar ne  bir muhatap ne de yazdıklarını göremediler.
Sorularını bize yöneltiyorlar. Benim işim değil bu.
Ayrıca neden bana  soru ve mailler geliyor anlamadım da...

Sen bir açıklama yaptın.

Lütfen daha geniş bir açıklama ile bu yukarıdaki soruları cevaplaman mümkün mü?
İnsanlar senin yazından aydınlansınlar.

SELAMLAR.
- MATRANÇ -
Ara
(04-11-2015, 12:27)alisatran35 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın Can İnce,
satranchaber.com.tr sitesinin camiamız açısından önemli bir açığı dolduracağı beklentisi içerisindeydim. Ayrıca bu başlık altında yazdıklarımı dikkatle okursanız; "bana gelen bazı şikayelere göre" ifadesini kullandım. Bunun anlamı; benim mesaj yazmadığım, ancak bana başka arkadaşlarımın yazdıkları mesajların yayınlanmadığı yönünde bir ifade idi. Bu bilgiyi Değerli Aşkın Hocamız da teyit etti ve bundan dolayı da sitenin kendisi için hayal kırıklığı olduğunu ve ona da bu konuda çok şikayet geldiğini ifade etti. Eğer siz sitenin teknik anlamda sorumlusu iseniz; lütfen bu sorunları düzeltmeye bakın. Eğer hakaret edilmiyorsa kimlik araştırmak da çok gerekli değil.
Sizin site yönetimine bu şikayetlerin ulaşmadığı yönündeki ifadeniz üzerine görüştüğüm bazı kişiler site yönetimine yorum bölümünden konu iletilmiş olmasına rağmen yine de cevap verilmediğini söylediler. Bunun teknik bir arıza olmasını diliyorum.
Daha önceki yazımda da ifade ettiğim gibi hakaret, suç ve küfür içermeyen ve sert eleştiri sayılabilecek yorumlarda biraz daha demokratik davranırsanız iyi olur.
Siteye üye olmaktan bahsediyorsunuz. Sitenizi biraz daha inceleyince üyelik sisteminizin olmadığını gördüm. Sadece kişi adı ve e postası ile yorumlar yayınlanıyor gibi algıladım. Bu konuda bir yanlışım varsa lütfen düzeltin.
Ali Nihat Başkanımızın olumlu imajını bu tarz ufak endişelerle bozmanın da gerekli olmadığını düşünüyorum. Satranç, akılla oynanan bir oyun olduğundan dolayı, camiamınızın da çok düşünen ve eleştiren bir camia olmasını bir zenginlik olarak görmek lazım. Yoksa Federasyonu ve kişileri sert şekilde eleştirip, sonra da aykırı fikirleri yayınlamamak oldukça anti-demokratik bir uygulama.
Önerilerimi yapıcı eleştiri olarak görüp dikkate almanız dilekleriyle...
Madem sayın arkadaşlarınızın eleştirileri orada yayınlanmıyor, burası özgür bir forum, burada yazsınlar , ben merakla bekleyip yorumları okumak, bilgilenmek isterim.
selamlar.
Ara
(04-11-2015, 12:44)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(31-10-2015, 11:55)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]...
"Oysa gerçek bir bilgi birikimi olan insanların yazı yazabileceği ve okunabilecek bir sütun olarak gördüğüm bu siteyi, ..."[/font][/size][/color]

Sevgili Can,

1- Bu site, haberler ve yayınlanan yorumlar cevabi yorumlara açık mı değil mi?
2- Üyelik nasıl ve hangi işlemle gerçekleşiyor?

Yazı yazanlar ne  bir muhatap ne de yazdıklarını göremediler.
Sorularını bize yöneltiyorlar. Benim işim değil bu.
Ayrıca neden bana  soru ve mailler geliyor anlamadım da...

Sen bir açıklama yaptın.

Lütfen daha geniş bir açıklama ile bu yukarıdaki soruları cevaplaman mümkün mü?
İnsanlar senin yazından aydınlansınlar.

SELAMLAR.
Burada Özgür Satranç Forumda, eleştiri yapan arkadaşların "satranç haber" sitesinde yayınlanmamış eleştiri ve fikirlerini görmek isterim... Smile
Selamlar.
Ara
(04-11-2015, 13:18)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Burada Özgür Satranç Forumda, eleştiri yapan arkadaşların "satranç haber" sitesinde yayınlanmamış eleştiri ve fikirlerini görmek isterim... Smile
Selamlar.

[color=#0070c0][size=medium][font=Segoe Print]İnsanlar düşünce ve yazılarını istediği yerde söyleyip yazabilmeliler.
Ayrıca neden sadece burada yazsınlar ki?

[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=medium][font=Segoe Print]Burada da yazma seçenekleri elbette var. Ama bu onların tercihi olmuş.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=medium][font=Segoe Print]Sanmıyorum ama herhangi bir tercih midir, orada yazılanların yayınlanmaması?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=medium][font=Segoe Print]Ya da üyelik aşamasında mı tercih edilmediler?
Yoksa üye olmadan mı yazı gönderdiler de Can'ın söylediği gibi teknik olarak yayınlanmadı.
Bir açıklama yapılmazsa, akla bunlar geliyor işte.

[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=medium][font=Segoe Print]Umarım yanılıyorumdur.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=medium][font=Segoe Print]Lütfen birileri açıklar mı nasıl yazı yazılabilecek orada?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=medium][font=Segoe Print]Üye olmak için birilerinin izni mi gereklidir?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=medium][font=Segoe Print]Değilse neden yazılar yayınlanmamış?[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Forumun ratingi düşmeye başladı...
Ara
ANY ile Tulay'ın ilk 3 yıl icraatlerini karşılaştırabilecek birisi var mı? ANY'nin ilk 3 yılında kaç GM yetişmiş, kaç GM ithal edilmiş? Dünya ve Avrupa turnuvalarında hangi dereceler ve kaçar madalya alınmış?

12 senede Gurevich, Ipatov, Solak'ı ithal edip, Atalık'ı maaşla getirmek ve koskoca 12 senede Angora gibi kapalı turnuvaların da ciddi katkılarıyla SADECE 4 GM yetişmesini sağlamak başarı ise, gelecek 9 senede Cemil Can, Vahap, Burak ve daha birçok sporcu GM olabilir. 9 sene sonra tekrar değerlendirmek lazım bu durumu. 

Tekrarla, ANY ile Tulay'ın ilk 3 yıl icraatlerini karşılaştırabilecek birisi var mı? Varsa çok aydınlatıcı bir paylaşım olur. Peşinen teşekkür ederim.

Ekleme: "Şu kadar lisans çıkartıldı, şu kadar yardımcı antrenör lisansı verildi" verilerini pas geçebilirsiniz, o verilere hiç gerek yok!
Ara
Basit bir ölçümleme öneriyorum:

Türkiye'nin ELO sıralamasında ilk 100 ustasına şunu sorun:

"Çocuğunuzun profesyonel satranç kariyeri yapmasını ister misiniz"?

Cevaplarda evet 70 ise, başarı % 70'tir. Evet 90'sa % 90'dır.

Halep orada Smile
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi