Satranç TV
TSF, internet sayfasında ( http://tsf.org.tr/guncel-haberler/9159-s...ciklamamiz ) Satranç TV konusunda bir basın açıklaması yaptı:

Alıntı:[color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]5 Şubat 2016 Cuma günü bazı gazetelerin internet sitelerinde yayınlanan,  www.satranctv.org isimli web adresinin Fedasyonumuza ait olduğu ve bir ilaç firması tarafından kullanıldığına yönelik haberlerin ardından kamuoyu ile paylaştığımız basın açıklaması aşağıdadır:
[/font][/color]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]"Bugün bazı gazetelerin internet sitelerinde Türkiye Satranç Federasyonu'na ait olduğu iddia edilen www.satranctv.org isimli web adresinin bir ilaç firması tarafından kullanılmasına' yönelik iddia ve yorumlara yer verilmiştir. TSF olarak kamuoyunun doğru, tarafsız bilgilendirilmesi, Türkiye'de 7 yaşından 70 yaşına kadar çok büyük bir camia olan satranç ailesine konu ile ilgili gerçeklerin aktarılması için açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur.
[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Haberlere konu olan www.satranctv.org isimli domain adresi, Türkiye Satranç Federasyonu'nun eski yönetimi tarafından hizmet satın alınan bir firmaya aittir. Bu internet sitesi ve domain adresi TSF adına kayıtlı bir adres değildir.
[/font][/color]
[/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]TSF'ye bu domain adresi üzerinden hizmet veren ilgili firma ile Federasyonumuz arasındaki hizmet sözleşmesi 2 yıl önce sona ermiş ve adı geçen domain adresi firmada kalmıştır. Sözleşmenin sona erdiği tarih itibariyle bu domain adresinin Federasyonumuzla herhangi bir ilgisi ve bağı kalmamıştır. Doğal olarak bu domain adresi ile ilgili tasarruflar da adresin sahibi firmaya aittir.
[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]TSF'nin mevcut yönetimi olarak bir Firmadan hizmet satın almak yerine TSF'nin kurumsal hesapları üzerinden tüm satranç ailesine aynı hizmeti sunacak bir çalışma yöntemi benimsenmiştir. Aynı hizmet, Federasyonumuzun alan adı (domaini) altında ve Youtube mecrasında herhangi bir hizmet satın alması yapılmadan Federasyonumuzun imkanlarıyla, çalışanlarımız tarafından yürütülmektedir.
[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]TSF'nin tüm faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmeler, canlı yayınlar, videolar, web sayfamız ve Federasyonumuza ait sosyal medya mecraları üzerinden gerçekleştirilmektedir.
[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]TSF olarak lisanslı sporcu sayısı açısından futbol dahil diğer spor dallarını geride bırakırken, bu ülkenin geleceği için güzel hamlelere imza atan sporcularımızın başarıları hepimizin motivasyonunu artırmaktadır. Türkiye'de satranç sporunun yaygınlaştırılması için yürütülen projeler tüm hızıyla devam etmektedir.
[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Geçtiğimiz günlerde, TSF olarak Antalya'da Türkiye Küçükler Şampiyonası, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası'nda; Şırnak'tan Adıyaman'a, Düzce'den Mardin'e, İstanbul'dan Mersin'e, Gaziantep'ten Artvin'e, Hatay'dan Bursa'ya, Diyarbakır'dan Tekirdağ'a, Tunceli'ye, Siirt'e, Batman'a kadar Türkiye'nin dört bir yanından gelen çocukları, gençleri ve emektar sporcuları bir araya getiren rekor katılımlı bir satranç şölenine imza attık. Türkiye'nin doğudan batıya 81 ilinden 2 bin 236 sporcu ve aileleriyle birlikte 5 bin kişilik dev bir buluşma gerçekleştirdik. Halen Türkiye Kupası müsabakalarında doğru hamle yarışı sürmektedir.
[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Sporun tüm güzelliklerini ve heyecanını yaşadığımız bu günlerde, bu tarz gerçeğe aykırı yaklaşım ve iddialarla Federasyonumuza ilişkin itham ve imalarda bulunulmasına tüm TSF Yönetimi ve çalışanları olarak üzüldüğümüzü ifade etmek isteriz.
[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Ayrıca önemle vurgulamak isteriz ki; haberlerde yer alan bu konu ile ilgili hiçbir medya kuruluşu tarafından işin gerçeğine yönelik bir soru ya da talep ulaşmamıştır. Dolayısıyla "Türkiye Satranç Federasyonu'ndan şu ana kadar bir açıklama yapılmazken, satranç camiasında böyle bir ihmalin nasıl yapıldığı konusunda TSF'ye eleştiri okları yönelmiş durumda" gibi subjektif yorum ve ifadeleri kabul etmemiz mümkün değildir.
[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Bu bağlamda, TSF'nin aşağıda yer alan kurumsal hesapları dışında başka hesabı olmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.
.
Web adresimiz [color=#154989]http://www.tsf.org.tr[/color][/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Youtube- Turkish Chess
Facebook- facebook.com/TurkiyeSatrancFederasyonu
Twitter-twitter.com/TurkishChess
İnstagram- instagram.com/turkishchess[/font][/color][/align]
[color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."[/font][/color]

Bunun üzerine öğrendim ki Satranç Haber bu konuyu dile getirmiş ve ardından bu konu ulusal basına yansımış.
http://amkspor.sozcu.com.tr/2016/02/05/s...ta-467717/
http://www.fanatik.com.tr/2016/02/05/tsf...ldi-644515
http://www.hurriyet.com.tr/satranc-tvde-...i-40049932

Netice mi? Yıllar önce TSF tarafından alınan ve 2 sene önce TSF'ye aidiyeti sona eren bir internet sitesi adresi yüzünden ulusal basında satrancın adı lekelendi. 

Yıl oldu 2016. Yazın Olimpiyat Oyunları var ve hemen ardından tüm amatör spor federasyonlarında seçim olacak. Bu sebeple her spor branşında olduğu gibi satrançta da muhalefet, mevcut yönetime olumsuz eleştirilerini sıklaştırdı. Bu çok doğal bir durum.

Diyelim ki Gülkız Hanım dünyanın en kötü insanı. Diyelim ki tüm yönetim ahlaksız, şerefsiz, hırsız, dolandırıcı vs. Diyelim ki gerçekten bu yönetim satranca çok büyük zararlar veriyor ve bırakın seçimleri, yarın gitmesi gerekiyor. Bir an için gerçekten yukarıda yazdığım gibi olduklarını düşünsek bile bu durumlar ulusal basın aracılığıyla satrancın kötü reklamını yapmaya değer mi? İster istemez insanın aklına şu soru geliyor: Bu insanlar satrancı mı seviyor, yoksa mevcut yönetimden boşalacak koltukları mı? Mevcut yönetimden boşalacak koltukları, satrancı ulusal basında küçük düşürmekten daha önemli görmek bana yanlış geliyor. Belki ben çok safım, iyi niyetliyim. Belki benim satrançtan herhangi bir çıkar beklentim olmadığı için bu yapılan bana yanlış geliyor. Bu yüzden hata bende mi, yoksa kişisel sorunlar sebebiyle satrancın ulusal basında zarar görmesine sebep olmak doğru mu diye başkalarının da görüşlerini öğrenmek istiyorum. 

Herşey gerçekten satranççı başkan olması için mi? Satranççının tanımı nedir? Dil bilgisi kaynaklarına göre "satranç oynayan kişi" satranççı oluyor. Gülkız Hanım bildiğim kadarıyla burayı okuyor. Kendisine birkaç naçizhane tavsiyede bulunmak istiyorum. Gülkız Hanım, birkaç turnuvaya katılsanız eminim ki kadınlar kategorisinde il derecesi olan bir satranççı olursunuz. TSF başkanı olarak IA, IO olmanız (eğer bunlar sizi satranççı yapan şeylerse) çok kısa bir süre alacaktır. Yada çok daha kolayı var: https://arena.myfide.net linkine girin. Sağ üst tarafta "Login or Join" yazan kısma tıklayarak kayıt olun. Birazcık oynayıp online rating çıkartın. Hayırlı olsun, artık siz de TSF'ye en az 3 dönem başkanlık yapacak kadar "satranççı"sınız!
Ara
Bu haberi ilk okuduğumda araştırmıştım. Domain yani satranctv.org eski yönetim tarafandan alınmış. Ama TSF adına değil. Bir kere bu bir hatadır. Aklı başında hiç bir firma ya da kurum kullanacağı bir domaini bir başka firmaya emanet etmez. O firma ile bozuşabilirsiniz, ya da o firmanın yönetimi değişebilir sizden bir anda fahiş fiyatlar isteyebilir, domaini amacı dışınnda kullanabilir vs. O yüzden TSF'nin kullanacağı bir domaini kalkıp bir firmaya aldırmak tüm haklarına firmanın sahip olması açıkcası bir hatadır.

Domain Bilgileri:
Domain Name:SATRANCTV.ORG
Domain ID: D153594487-LROR
Creation Date: 2008-08-14T05:23:25Z
Updated Date: 2015-09-24T05:38:42Z
Registry Expiry Date: 2016-08-14T05:23:25Z
Sponsoring Registrar:Tucows Inc. (R11-LROR)
Sponsoring Registrar IANA ID: 69
WHOIS Server:
Referral URL:
Domain Status: pendingDelete -- http://www.icann.org/epp#pendingDelete
Domain Status: serverHold -- http://www.icann.org/epp#serverHold
Registrant ID:tuCqgKOr38sCH1Lt
Registrant Name:Ali Nihat Yazici
Registrant Organization:TSF
Registrant Street: Ulus
Registrant City:Ankara
Registrant State/Province:Ankara
Registrant Postal Code:06300
Registrant Country:TR
Registrant Phone:+90.3123097594
Registrant Phone Ext:
Registrant Fax:
Registrant Fax Ext:
Registrant Email:[email protected]
Admin ID:tuvmbtLUDlXTsFcB
Admin Name:Ali Nihat Yazici
Admin Organization:TSF
Admin Street: Ulus
Admin City:Ankara
Admin State/Province:Ankara
Admin Postal Code:06300
Admin Country:TR
Admin Phone:+90.3123097594
Admin Phone Ext:
Admin Fax:
Admin Fax Ext:
Admin Email:[email protected]
Tech ID:tuD53CKE2HkOZzja
Tech Name:Tilda bilpazdan
Tech Organization:tilda telekom bilgisayar paz. dan.
Tech Street: Cyberpark Cyberplaza B Blok B205 Bilkent
Tech City:Ankara
Tech State/Province:cankaya
Tech Postal Code:06800
Tech Country:TR
Tech Phone:+90.3122650454
Tech Phone Ext:
Tech Fax: +90.3122650455
Tech Fax Ext:
Tech Email:[email protected]
Name Server:NS1.TILDA.COM.TR
Name Server:NS2.TILDA.COM.TR
Name Server:
Name Server:
Name Server:
Name Server:
Name Server:
Name Server:
Name Server:
Name Server:
Name Server:
Name Server:
Name Server:
DNSSEC:Unsigned

Görüldüğü üzere Domain sahibi Ali Nihat Yazıcı olarak görünse de bu işlerde asıl olan email adresidir ve o adresler de firmaya aittir.

TSF yeni yönetimi bu domain ile ilgilenmemiş. Firma ile ilişkilerini bitirmiş. Zaten istese bile domainin ücretini yatıramaz, herhangi bir hak talep edemez bu domain üzerinde. Sonra birileri domaini almış başka şey için kullanmış. Bu durumda bu kendi sorumluluğunda olan bir olay ve sonucu için yeni yönetimi suçlamakta başka bir şey olmuyor.
Ara
Eski yeni diye bir şey olmaz.
Web sitesinin yönetimi kimlerdeyse sorumlusu onlardır.
Ben de 1-2 ay öncesine kadar, tsf.org.tr adresinde, arızalı bir kaç link tespit etmiştim belki hala duruyordur.

Tıklayınca Katolik toplantıları falan çıkıyordu, bilginize....
Ara
(06-02-2016, 12:58)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Eski yeni diye bir şey olmaz.
Web sitesinin yönetimi kimlerdeyse  sorumlusu onlardır.

Kesinlikle katılıyorum. Örneğin tsf.org.tr adresinde eski yönetimden kalma "satranç kötüdür" diye bir yazı olsaydı ve halen duruyor olsaydı hiç kimse "eski yönetim yazmış" diyemezdi. Satranç TV adresini de eski yönetim almış diye bir mazeret olamaz. Çünkü "İdarenin Sürekliliği İlkesi" gereği TSF'nin mevcut yönetimi yada eski yönetimi diye birşey yoktur, TSF yönetimi vardır.

Ancak, burada ince bir fark var. Sizin de dediğiniz gibi web sitesinin yönetimi kimdeyse o sorumludur ve bu sitenin yönetimi 2 senedir özel bir şirkette veya yeni kullanıcısı olan uzak doğu ilaç firmasındadır, TSF'de değil. TSF'nin hiç bir zaman sahibi olmadığı, sadece bir süreliğine kullandığı ve artık 2 senedir TSF ile bir bağı olmayan internet adresinden bahsediyoruz. Tıpkı TSF bir araba kiralayıp, 2 sene önce kira süresi sona erseydi bu arabanın bugünkü vergilerinden TSF'nin sorumlu olmayacağı durumu gibi.
Ara
İnsanın bu kavgayı görünce "e hani karpuz kesecektiniz" diyesi geliyor Smile

Yahu al birini vur ötekine. Bu ülkenin gerçekten yönetim değil muhalefet sorunu var. Bugün yanına iki çocuk alıp gazetecilik oynayan 'böyük başgan' eğer arşiv gazeteciliği yapmak istiyorsa 2-3 yıl önce muhalefete saldırırken yazdığı "Haydi Gulkız ! Haydi. Kim Tutar Seni" güzellemelerini de bir koysa ve hatırlatsak valla.

Ne günlerdi. "40 yıllık dostum Tulay ailesi beni yemeğe aldı, birbirimize sarılarak ağladık, o zaman dedim ki pes etmeyeceğim, meydanı bu ahlaksızlara bırakmayacağım ... pshasafajaha hu ha ha ha"...

Domain hatasıymış. 

Yahu hatanın kralı 11 yıldır TSF web sitesinde anıt gibi duruyor. Ben acizane geçen sene Temmuz ayında "Rus Çarı 2.Nikola" başlığı altında yazdım blogumda. 

https://mojoschesscafe.wordpress.com/201...ci-nikola/

Şimdi Federasyonun resmi sitesine girin. Ana ekranda Federasyon Menüsünü tıklayıp, içinde Tarihçe Alt menüsüne girin.

http://tsf.org.tr/federasyon/tarihce

Yazının Tarihi 18 Mart 2005. Yazının Başlığı "TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU TARİHÇESİ".

Şimdi sizden rica ediyorum, girin burada Türkiye Satranç Federasyonu Tarihçesini okuyun ve içinde bulduğunuz ilk 3 Türk ismini bana özel mesajla atın, ilk gelen mesaja Orlando'da 1 hafta aile tatil paketi veriyorum  Cool  .

Tekrar yazayım. TSF ANA WEB SİTESİNDE, TÜRK SATRANÇ TARİHİ. Yazı tarihi: 18 MART 2005.

Yahu 11 yıldır asılı duran ve 2 TSF başkanı eskiten bu yazı, piramitlerdeki kabartmalardan başlıyor, Lucena ile devam ediyor, arada deli Petro falan var ve Anand'ın dünya sıralamasındaki yeri ile bitiyor. İçinde ne herhangi bir TSF Başkanının adı, ne bir Türk Satranç ustasının veya duayenin ismi yok. Süer, Bilyap, Onat, Atalık yok. 

Rus Çarı İkinci Nikola var  Big Grin .

Kendi tarihini bilmeyen, kendi tarihini yazamayan, şaka gibi bir yazıyı 11 yıldır TSF ana sitesinde unutan, Türk Satranç Tarihi diye 11 yıldır millete Santa Monica'yı, Einstein'i Deli Petro'yu okutan 2 garipten bahsediyoruz. Sonra gelip ahkam kesiyorlar.

Kendi başkanlarını ana sitesinde yazamayan, bunu 11 yıldır yapamayanların kapışmasına kendinizi kaptırmayın o yüzden.

Bırakın yesinler birbirlerini.

dipnotçuk:

Türk satrancının sorunu yetersiz insanlar ve onların yetersiz, yeteneksiz ekipleri değil maalesef. Sorun muhalefet sorunu. Bugün eski olanın yanına aldığı iki çocukla yaptığı da muhalefet değil. Sisteme en küçük bir eleştirisi yok garibin, derdi koltukla. 

Ve eğer ciddi bir toparlanma olmazsa ve gerçek satranç oyuncuları sisteme yönelik ciddi muhalefet yapmazlarsa, bu rezillik Türk satrancını katletmeye devam edecek. Koca Türk satrancı çapsızlarla, ağız ishali olmuşların arasında kaybolup gidecek ve gidiyor da.
Ara
Şunu demek istiyorum:
Mojo jojo'nun web sayfasındaki, aktif olan linkleri tıkladığımda;
İlhan ONAT yerine Gülkız Tulay,
Nevzat SÜER yerine Ali Nihat Yazıcı çıkarsa bunun sorumlusu kim olur? Smile
Ara
Site hala onunsa sorumlusu odur. Ama Satranç TV örneğindeki gibi geçmişte bir süre kullanıp, 2 seneden beri kendisinin olmayan bir siteyse sorumlusu o değildir.

Kaldı ki Satranç TV sitesi hala TSF'nin olsaydı bile, satrancın iyiliği için ulusal basında satrancın itibarının kötülenmesine ön ayak olunmamalıdır.
Ara
(06-02-2016, 18:16)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kaldı ki Satranç TV sitesi hala TSF'nin olsaydı bile, satrancın iyiliği için ulusal basında satrancın itibarının kötülenmesine ön ayak olunmamalıdır.

Satranç neden kötülensin ki?
Burada kötü olan söz konusu gazetelerin ilkesiz yayını bence...
Haber kaynağını araştırmadan habere atlamışlar!

Hangi gazeteler mi?
Artık ne önemi var değil mi?
- MATRANÇ -
Ara
(06-02-2016, 19:38)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Satranç neden kötülensin ki?
Burada kötü olan söz konusu gazetelerin ilkesiz yayını bence...
Haber kaynağını araştırmadan habere atlamışlar!

Hangi gazeteler mi?
Artık ne önemi var değil mi?

Bu ülkede Kirsan olayından haberi bile olmayan gazeteler varken...
Basının durumu ortadadır.
Galiba 5N ilkesi gibi bir ilke vardı değil mi?

Ben bu haber gibi çocukça yayınlanan bir haber okuduğumu hatırlamıyorum.
Sabahları yayınlanan gelin kaynana kavga programlarına döndü ciddi dediğimiz basın.

Ben yeni uydurma haberleri bekliyorum.
- MATRANÇ -
Ara
(06-02-2016, 14:11)Mojo Joj Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...
Ve eğer ciddi bir toparlanma olmazsa ve gerçek satranç oyuncuları sisteme yönelik ciddi muhalefet yapmazlarsa, bu rezillik Türk satrancını katletmeye devam edecek. Koca Türk satrancı çapsızlarla, ağız ishali olmuşların arasında kaybolup gidecek ve gidiyor da.

Ne güzel bir yazı...

[color=#141823][font=Verdana, sans-serif]Bu başlıkta 9 tane yazı var![/font][/color]
[color=#141823][font=Verdana, sans-serif]Başlık konusu Satranç TV…[/font][/color]

[color=#141823][font=Verdana, sans-serif]Ama o kadar çok düşünce ishali olmuşuz ki Shy Cool Shy bir tanesi bile orada günlerce emek sarf eden arkadaşlara bir teşekkürü bile düşünemiyor.[/font][/color]

[color=#141823][font=Verdana, sans-serif]Hadi ben buradan da bu yiğitlerin hakkını vereyim.[/font][/color]

[color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif]TSF  tamamen kendi imkanlarınla bir öz ürün ortaya koymuştur.[/font][/color]
[color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif]Olması gereken de budur![/font][/color]
[color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif] [/font][/color]
[color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif]Bu da özüne dönüştür.[/font][/color]

[color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif] Yapılan ÖZGÜR ve CAN’LI yayını ayakta alkışlıyorum.[/font][/color]

[color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif] Sn. Can ARDUMAN ve sn. Özgür AKMAN son yıllarda en verimli en beğenilen ve en yakışan bir çalışmaya imza atmışlardır.[/font][/color]

[color=#3333ff]Bu CAN' LI yayın TSF KURUMUNUN ÖZ BE ÖZ BİR ÜRÜNÜDÜR![/color]

[color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif]Bir satranççı olarak artık çok geride kalan aktif sporculuğumu bana hatırlatan bu arkadaşların anlatımına hayran kaldım. Satranç sporcusu olarak onlara minnet duygularımı iletmek istiyorum.[/font][/color]
[color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif]Eline, diline ve yüreğinize sağlık CAN ve ÖZGÜR![/font][/color]

[color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif]Selam ve sevgilerimle…[/font][/color]
- MATRANÇ -
Ara
(06-02-2016, 20:05)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif]Eline, diline ve yüreğinize sağlık CAN ve ÖZGÜR![/font][/color]

[color=#3333ff][font=Verdana, sans-serif]Selam ve sevgilerimle…[/font][/color]
[size=small][font=Tahoma, sans-serif]Ve tabi bir özür...[/font][/size]
[size=small][font=Tahoma, sans-serif]Kusura bakma sevgili,[/font][/size]
[size=small][font=Tahoma, sans-serif] [/font][/size]
[size=small][font=Tahoma, sans-serif] [/font][/size][color=#333333][size=small][font=Arial, sans-serif]İsmail Fuat VURAL! Bilgi İşletim ve Uygulamaları Koordinatörü[/font][/size][/color]
[color=#333333][size=small][font=Arial, sans-serif] [/font][/size][/color]
[color=#333333][size=small][font=Arial, sans-serif]Seni nasıl da unuttum değil mi?[/font][/size][/color]
[size=small][font=Tahoma, sans-serif] [/font][/size]
[color=#333333][size=small][font=Arial, sans-serif]Ellerine ve ayaklarına sağlık!  Bu kurumda en verimli teknik çalışmalarına imza atan bir emekçisin![/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
(06-02-2016, 12:16)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Netice mi? Yıllar önce TSF tarafından alınan ve 2 sene önce TSF'ye aidiyeti sona eren bir internet sitesi adresi yüzünden ulusal basında satrancın adı lekelendi. 

Buna gerçekten inanıyor musunuz?
Satrancın adı neden lekelensin ki?

Evet bir yerlerde leke kaldı!

Şimdi o lekeyi basın nasıl düzelteceğini düşünmelidir.
Bugünlerde sayfalarının  bir yerlerinde  saklı gizli bir özür yazısı yazılır mı acaba?

Tabi bu temelsiz haberi yayanlar da acaba aynı şeyi düşünürler mi?

Zaman gösterecektir...
- MATRANÇ -
Ara
(06-02-2016, 14:11)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  
Rus Çarı İkinci Nikola var  Big Grin .

Kendi tarihini bilmeyen, kendi tarihini yazamayan, şaka gibi bir yazıyı 11 yıldır TSF ana sitesinde unutan, Türk Satranç Tarihi diye 11 yıldır millete Santa Monica'yı, Einstein'i Deli Petro'yu okutan 2 garipten bahsediyoruz. Sonra gelip ahkam kesiyorlar.
...

dipnotçuk:

... Sorun muhalefet sorunu... 

Elbette muhalefet sorunu...
Nasıl olmasın ki?
...

SATRANCIN TARİHÇESİ BÖLÜMÜNDE CAPABLANCA İLE İLGİLİ OLARAK ŞUNLAR YAZILI:

“1914’te St.Petersburg’da Lasker ile karşılaşma imkanı buldu. Turnuvayı önde götürüp Lasker’e de kazanmaya yaklaştıysa da turnuvayı kazanamadı. Bu turnuvadan sonra ilk defa kullanılan büyükusta ünvanı Rus Çarı II. Nikolai tarafından Lasker, Capablanca, Alekhine ve Tarrasch’a verildi.”

Bu yazıdan ilk defa kullanılan Büyük Usta unvanı Rus Çarı II. Nikolai tarafından verildiğini öğreniyor insanlar…
Bu yanlış mıdır?
Yanlışsa eğer bundan bahsedin de biz de aydınlanalım. 

Ama yanlıştır diyemeyip de yanlışlığı başka yerlere çekmenin de alemi yok değil mi?

Keza aynı tarihçede;

“  Lasker matematikçi olmasının yanı sıra felsefeyle de uğraşırdı ve yazdığı tiyatro oyunları da vardır. Ayrıca Albert Einstein’ın yakın bir arkadaşıydı.” 

Şeklinde bilgi aktarımını da küçümsemiş siniz. Bu bilgi çok az yerde mevcuttur.
Bu da yanlışsa eğer, yanlıştır diyebilirsiniz.
Ama doğru bilgilerle oynayamaz, onların alıntısıyla bile ironik bir bağ kuramazsınız!

...

Ayrıca tam saptırmalı bir ifadenize daha dikkat çekmek isterim:

“…Kendi tarihini bilmeyen, kendi tarihini yazamayan, şaka gibi bir yazıyı 11 yıldır TSF ana sitesinde unutan, Türk Satranç Tarihi diye…”

Değil!
Türk Satranç Tarihi değil!

O sayfanın başlığına bakın!
Yukarıdaki bilgilerin hangi bölümde yer aldığına dikkat edin!
O bölümün başlığı, Satrancın Tarihçesi…

İçinde de Dünya Şampiyonları diye küçük bir iç başlık var…

Madem kendinizi satrançcı sayıyorsunuz dikkat edin lütfen!
Yanılmayın!
Hiç de yanıltmaya çalışmayın!
Bazı gözlerden kaçmıyor.

Dikkat edin, kendi sayfanıza da yazım kurallarıyla ve eksik içerik açısından felaket olan yazılarınız okumamıza değsin… 
Sırf beleş kahve içeceğiz diye de onca yazı sıkılarak okunmaya değmez o zaman değil mi? Cool
- MATRANÇ -
Ara
http://www.tsf.org.tr/guncel-haberler/79...basliyor-1

Bunun tartışılacak bir tarafı yok.

Elektronik ortamda anlaştığınız kurum kirlilikleri temizlemeli ya da temizlemesi sağlanmalı ya da ;

Çalışanları saçma sapan bürokrasi işleriyle tüm gün koşturmak yerine ....

............................................................................................................

pfffff  gereksiz ve basit konular, sıkıcı , çok sıkıcı...
Ara
(06-02-2016, 23:12)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ayrıca tam saptırmalı bir ifadenize daha dikkat çekmek isterim:

“…Kendi tarihini bilmeyen, kendi tarihini yazamayan, şaka gibi bir yazıyı 11 yıldır TSF ana sitesinde unutan, Türk Satranç Tarihi diye…”

Değil!
Türk Satranç Tarihi değil!

O sayfanın başlığına bakın!
Yukarıdaki bilgilerin hangi bölümde yer aldığına dikkat edin!
O bölümün başlığı, Satrancın Tarihçesi…

İçinde de Dünya Şampiyonları diye küçük bir iç başlık var…

Madem kendinizi satrançcı sayıyorsunuz dikkat edin lütfen!
Yanılmayın!
Hiç de yanıltmaya çalışmayın!
Bazı gözlerden kaçmıyor.

Artık okuma yazmayı da unuttunuz galiba. 

Yazının başlığı mavi ile TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU TARİHÇESİ.

TÜRKİYE yazıyor yani. TÜRKİYE.

9-10 kere daha yazayım, yalaklıktan kaynaklanan göz bozuklarına iyi gelir.

TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU TARİHÇESİ.

Hüsamettin Cindoruk zamanında bu ülkeyi yalaklarla salaklar yönetiyor demişti. 

"Sözüm meclisten dışarı Allah her ikisinden bizi korusun amin" diyeceğim ama pek de korumuyor sanırım. Hatta bazılarına her ikisini de veriyor.
Ara
Sayın Mojo Jojo,

Sizden rica ediyorum.
Özel sitenizdeki Rus Çarı İkinci Nikola adlı, kapsamında yer yer yanlışlıklar olan, TSF’yi iş bilmezlikle suçlayan yazınızı düzeltmeye davet ediyorum.
Örnek 1 : Yazınız kapsamında yapıştırdığınız resimdeki Türkiye Satranç Federasyonu Tarihçesi ve Satrancın Tarihçesi ayrımını dikkatli bir gözle yapmalı ve yazınızın geri kalanını tekrar revize etmelisiniz.

Aksi takdirde yazdığınız yanlışlığı sorgulamadan doğru olarak kabul edenleri bilerek veya bilmeyerek yanıltmış olursunuz.
Ara
Feti beyciğim,

Bir ayırım yapabilmeniz için, 2 ayrı kavramın karşınızda duruyor olması lazım. 

Yani yazının başlığı [size=x-large][color=#3333ff]TÜRKİYE[/color][/size] SATRANÇ FEDERASYONU TARİHÇESİ olup da içeriğinde iki satır da Türk tarihi ile ilgili birşeyler yazsa mesela ilk başkan kimdir, Süer neler yapmıştır, ilk büyük ustamız kimdir, Fischer'in oynadığı tek Türk sporcu kimdir gibi, bana diyebilirsiniz ki "orada Türk tarihi ile ilgili birşeyler yazıyor, sen de bu ayırımı yap insanları yanıltma".

Ne var ki bu yazıda ayırıma konu olabilecek "Türk satrancına" ait bir kelime yok. Neyi ve nasıl ayırayım?

Ben size olanı söyleyeyim: 2005 yılında, yani bundan 11 yıl önce falan bu konuda Türk Satranç Tarihi ile ilgili bir yazı yazma görevi verilmiştir. Yazan (sanıyorum sevgili Özgür  Smile ) iyi niyetle konuya satrancın tarihçesinden girmiştir sonra yazı bir nedenle yarım bırakılmıştır.

Aradan geçen 11 yılda da bir Allah'ın kulu (Murat Kul dahil ha ha ha Big Grin ) ve elbette bugün exceldeki küçük satır kaymalarından doğan hatalardan wikileaks destanları yaratmaya kalkan "Böyük Başgan" da kendi döneminde helalinde bir 7 yıl bunu atlamıştır.

Halen bu yazı orada.

Şimdi TSF önce kendi tarihini, geçmiş başkanlarını, duayenlerini, büyük oyuncularını sitesine koysun, mümkünse küçük bir de özür; benim yazı hemen kalkar hiç sorun değil. Böyük başgan da kendine baksın, ibra edilmedi adam yahu, bir de utanmadan yazıyor.

Sevgiler.
Ara
(07-02-2016, 09:56)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın Mojo Jojo,

Sizden rica ediyorum.
Özel sitenizdeki Rus Çarı İkinci Nikola adlı, kapsamında yer yer yanlışlıklar olan, TSF’yi iş bilmezlikle suçlayan yazınızı düzeltmeye davet ediyorum.
Örnek 1 : Yazınız kapsamında yapıştırdığınız resimdeki Türkiye Satranç Federasyonu Tarihçesi ve Satrancın Tarihçesi ayrımını dikkatli bir gözle yapmalı ve yazınızın geri kalanını tekrar revize etmelisiniz.

Aksi takdirde yazdığınız yanlışlığı sorgulamadan doğru olarak kabul edenleri bilerek veya bilmeyerek yanıltmış olursunuz.
Sn Feti,

Bu onun tarzıdır.
Yapamaz!
Neden biliyor musunuz?

Bunu rahatlıkla ve büyük bir cesaret sergileyerek yaptığı aşağılamalardan herkes biliyor.

Gerçek ismini kullanamayıp da bu kadar aşağılayıcı tarzı en çok kim kullanmakta acaba bu forumda?

Onun için efendice bir ricada bulunmanızı bir gözden geçirin diyeceğim ama...
...

Sadece o yazı da değil...
Kendi çelişkisini doğuran o kadar çok temelsiz fikri var ki!
Bir de vicdan dan bahsetmiş arkadaş...

Ne demiş?
“Muhalefet bireylerde vicdandır.” (?!) Rolleyes Confused Dodgy

Sadece muhalefeti kast etmesi doğru ve mantıklı bir söylem midir? Bu kavramın bile sınırlarını çizemediğini görüyoruz. Çünkü işine gelmiyor.
İşine geleni yapmaya kalkmış, vicdan gibi bir yüce değeri kullanarak onu yazısına alet etmiş.
Yazık...

Oysa;

Vicdan insanlara özgü yüce bir değer ve biricik özelliktir!...

Yazıda kullanılan bu söylem, kendi içinde sınır çizememiş ve insanlığın bu ortak değerini ve özelliğini, sadece ve sadece  kendi işine geldiği gibi muhalefet yapanlara özgü gereksiz ve temelsiz bir anlam algısı yaratmaya yönelik, - kendi çelişkisini kendi içinde taşıyan- anlamsız bir söylem olarak kullanılmıştır.

Vicdanlı insan aşağılamaz!
Bu tarz vicdanlı insanlara ait olamaz!
Hatasını bilir, erdemiyle döner ve toplumdan özür diler.

Egosu yüksek, saklandığı yerden istediği gibi sallama ve atış yapma hürriyeti olduğunu sanan, isminin fikrinin arkasında duramayan korkak insanların vicdan tanımlamasına kim ne kadar inanabilir? Sad
Bu ne kadar inandırıcıdır?
...

Başka çelişkiler de var yazılarında :

...“Bugünkü başkanın, iyi düzeydeki bir oyuncunun sorunlarından anlayabileceği, benim Patrik Bartholomeos’un Ortodoks camiası ve dini ritüelleri üzerine bana anlatacaklarından anladığım kadar ne yazık ki”...

Bak sen. Derin anlama bak!

Patrik yalan yanlış konuşuyorsa haklısın elbette… Ama ya bir şeyler söylüyorsa? O zaman sorun sende demektir!
...

Bu bir tarzdır. Bazı tarzlar bakidir sn Feti.

Baki kalır bu dünyada!

...

Mojo Jojo,

Burada hep sorunlar mı tartışılır sanıyorsun?
Ben eksiklikleri biliyorum, güncellenmesi gerek, geliştirilmesi gerek evet!

Ama ağız ishali kavramı ÖSF üyelerinden en çok sana yakıştığı için ağzından; küfür, iftira, aşağılama, yalan ve saptırmalı yazılar yine aynı cesaretli imza sahibi şahsınızın köşesinde yer işgal atmekte...
Yetmiyor buraya sıçratıyorsun!
Ayıp yahu!

Bana özelden yaz bari. Ama toplum önünde yazmak seni deşarj mı ediyor?
...

İki satır teşekkür yazacak kadar fizyolojik tetanoza mı uğradı ellerin?
Fikri ishal olan insanların aklına gelmez bu değil mi?

Satranç TV de günlerce yayın yapan iki emektar satranççıya bu kadar mı vicdanlı yaklaşırsın?
Bu kadar mı emek kavramından ve medeniyetten yoksunsun?
Emek ve vicdan anlayışın bu demek.
Demek ben yazınca yalakalık oluyor öyle mi?
Kime neden yalakalık yapayım ki?
Ama senin bu yalakalık yaptığın adresi ve sebebini de biliyoruz artık!

...

Çözüm sunma yerine blog adresleri yayınlamak da işin ayrı bir fırsatı değil mi?
Kamuya açık bir zeminde yazıyorsun.
Hiç mi yazılarını içerik ve şekil açısından düzeltme gereği hissetmezsin?

İçerik ve kaynakların yanlış ve saptırmalı... Üstelik bunu sadece ben de fark etmiş değilim bak!

Cesareti saklanmaktan ibaret olan insanların vicdandan bahsetmesi günümüzün moda siyasetiyle eş değer.
Hani şu Fuat Avni meselesi...
ÖSF'UN Fuat AVNİ'Sİ SEN MİSİN YOKSA?
Yoksa insanların öyle düşünmesi mi işine daha çok geliyor?

Ortada yapılan ve sarf edilen emeklerin olduğu hangi bir eyleme bir teşekkür ettin?

Emek ve vicdan...
Ne eline, ne ağzına, ne de yazılarına hiç uymamış!

Başka şeyler bulmalısın Cool
- MATRANÇ -
Ara
(07-02-2016, 10:10)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi TSF önce kendi tarihini, geçmiş başkanlarını, duayenlerini, büyük oyuncularını sitesine koysun, mümkünse küçük bir de özür; benim yazı hemen kalkar hiç sorun değil. Böyük başgan da kendine baksın, ibra edilmedi adam yahu, bir de utanmadan yazıyor.

Sevgiler.

Bayım,
Ya da her ne ise...

Kaynak gösterme lütfunda bulunduğunuz TSF TARİHÇESİ bölümündeki http://tsf.org.tr/federasyon/tarihce bölümüne bir tıklama yaptınız mı?

Şuraya, bakın !

[color=#3366ff][color=#3366ff]TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU TARİHÇESİ[/color][/color]

Efendim?
...

Ne çıktı karşınıza?
Kuş mu civciv mi? Cool Cool Cool
- MATRANÇ -
Ara
(07-02-2016, 10:10)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Feti beyciğim,

Bir ayırım yapabilmeniz için, 2 ayrı kavramın karşınızda duruyor olması lazım. 

Yani yazının başlığı [size=x-large][color=#3333ff]TÜRKİYE[/color][/size] SATRANÇ FEDERASYONU TARİHÇESİ olup da içeriğinde iki satır da Türk tarihi ile ilgili birşeyler yazsa mesela ilk başkan kimdir, Süer neler yapmıştır, ...

Şimdi biraz vicdan dan bahsedin...
Tam zamanı!
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi