Budapest savunmasına karşı bir yenilik
Star 
1. d4 Af6 2.c4 e5? 3.dxe5 Ag4 beyazlarla bu konumu iyi analiz ettim ve kendim bunu buldum sonra serverlardaki motorlara baktım beyaza üstün diyordu 4.e3 Axe5 teoride ah3 var burada ben etkili bir varyant buldım 4.f4 siyah Ac6 giderse beyazlar tempo kazanmış uygun zamanda e4 sürerse üstün kalır siyahlar ag6 oynarsa burada ac3 fd2 makine hamleleri ben kendim bir hamle buldum tahmin edebilirsiniz 

Çözüm :

6.h4!! fikir h5 rakip h5 oynarsa biz 7.Af3 ve g5 zayıftır g6 atı garip alırsa ac3 fd2 age2 e4 veziri çıkıp uzun rok atabiliriz baız konumlarda şf2 mğmkğn g4 fikri mümkün siyahların kısa rok atması riskli h hattı açık h4teki at garip h6ya giderse yine garip f5e giderse e4 temposu var ve gideceği kareler yine garip duruyor beyazlar e4 sürdükten sonra siyahlar Fc5 çıkarsa vh5 d6ya atı almıyoruz en son g1 boşta taşlarımızı gelişiyoruz at geri gitmek zorunda kalacak beyazlar  üstün konuma ulaşabilir piyon geri olsa bile (makine +1 (+1den üstün değer verdiği konumlar oluyor bana göre beyaz çok üstün) veriyor sizde vermiyor ise bir kaç hamle ilerletin ) bu bir yenilik masa başında hiç denenmemiş chessbasedatabase e bakmadım lichesse baktım farklı varyantlarda örneğin yılan benoni de bir teorik konumu beyaza kazanç olduğunu bulmuştum teorik varyantlar iyi olmayabilir doğruya yakın hamlelerdir
Ara
Ae4lü varyanttın fikri Fb4+ a3 oynamayı düşündüm makine de öyle diyor ciddi bir üstünlük veriyor siyah at çok garip konumda bu arada e3 yerine Af3ünde üstünlük verdiğini düşünüyorum Ff4e eşitleyen bir varyant bulmuştum bu arada bazen makine h4 fikrini bulamayabiliyor direk h4 bana göre en iyisi
Ara
Af3 Axe5 sonra f4de olabilir ama beyaz taş kesti siyahlar daha çok rahatlıyor veya ag6 h4 h5e af3 ag5 fikirleri yok
Fakat
1. d4 Nf6 2. c4 e5 3. dxe5 Ng4 4. Nf3 Nc6 5. Nc3 Ngxe5 6. Nxe5 Nxe5 7. Bf4 d6 8. Qd4 Be7 9. Bxe5 dxe5 10. Qxe5 O-O 11. e3 Bf6 bu varyantta piyon önde ama veziri e4e kaçıp vc2 istiyoruz fxc3 bxc3 bozuk piyon yapısı kazanca yetmez ve siyahlar gelişimde sıkntısız buna benzer varyant var Ff4 ac3de Abd2li varyantta siyah siyah renkli fili keserse sıkıntısı kaç not beyazlar hafif baskı uyguluyor ama konum eşit gösterdiğim varyantta (e3 f4)
kurulumlardan biri Ac3 Fd3 Age2 Fd2 Vf3 e4 0-0-0 gibi
Ara
4.f4 oynanmış hamle...
Ara
@miyazki doğru ama h4 fikri hiç denenmemiş
Ara
(09-07-2020, 11:36)satıreng Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @miyazki doğru ama h4 fikri hiç denenmemiş
o hamleye yenilik diyebiliriz tabii ki...
Ara
İyi analiz ettim 6.h4 en iyi hamle beyazın seçenekleri oluyor
Ara
daha iyi analiz ettim e3 yerine piyon önde kalan varyantı oynamak (g5 fikri pek iyi değil h4ten dolayı)
sonra piyonu c5 ile versek bile kazanabiliriz ama benim varyantım daha iyi af3lü varyantta baktım axe5 yerina ad2 ade4 fikri var fakat en iyisi değil yine
Ara
Bu varyantı IM Eric Rosen twitch yayınında biraz önce fark etmiş(öylesine gezerken fark ettim) hala konumun beyaza üstün olduğunu düşünüyorum
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi