Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik
Sayın Bener,e katılıyorum.
Ara
Ablülkadir Bey,
"[i]Sayın "nurkuti" demişsiniz ki : "AUKD ile bir turnuvaya katılan kişi o turnuvada aldığı sonuca göre gerçek UKD sahibi olsun ve sonraki turnuvalara yeni UKD ile katılsın."

Bunu anlamadım. Kişinin turnuvada aldığı sonuçlara göre bir UKD'si hesaplanacaksa; parayla aldığı AUKD dediğiniz UKD'nin bunda bir alakası olmayacaksa; paralı olan AUKD'nin ne anlamı olacak? İnsanlar neden AUKD satın alsınlar ki? Parayla alınan UKD'nin turnuvalarda herhangi bir katkısı vs olmayacaksa AUKD dediğiniz şey için insanlar ne demeye uğraş ve para harcasınlar ki?"
[/i]diyorsunuz.

İyi açıklayamadım herhalde. AUKD, UKD derecesi aranan ilk turnuvaya katılmak için kullanılacak. Ondan sonra UKD ile devam edilecek. Bu nedenle yeni bir satranççının ilk turnuvasına katılmak için AUKD gerekli. Sadece bir kez kullanılacak.

Nurkut İnan
Ara
“İyi açıklayamadım herhalde. AUKD, UKD derecesi aranan ilk turnuvaya katılmak için kullanılacak. Ondan sonra UKD ile devam edilecek. Bu nedenle yeni bir satranççının ilk turnuvasına katılmak için AUKD gerekli. Sadece bir kez kullanılacak.”

Sayın nurkuti,
Anlamayanlar anlayanlardan sorsun diyeceğim, ama galiba asıl sorun bizde.
Tam anlatamadık derdimizi.
Ben kimseye parasıyla UKD satılsın ya da sıralamadaki yerini şu kadar parayla belirlesin demedim.
Bunu düşünmem bile…
Ama nedense buraya böyle geliyor.
Lütfen önerilerimi bir kez daha okuyup daha gerçekçi bir karşılaştırma yapar mısınız?

Bu konuda eski yazılarımı bir gözden geçirdim. Olur ya kastettiğimden farklı anlaşılabilecek bir şeyler yazmış olabilir miyim diye…

1.Adımı başarı ile bitirdiyseniz herhangi bir ücret ödemeden UKD' ye hak kazanmış sayılırsınız.
UKD alabilmenin tek şartı Lisanslı Sporcu olmaktır.
Bu durumda herhangi bir ücret ödemeden UKD çıkabilir demektir.
Ancak burada temel konu hiç bir temel ders konusu almadan ve görmeden turnuvalara gireceğine, çalışılması gereken temel ders konularının farkına varılması gerekir.
1. ADIM DERSLERİ BU MESAJI VERİR.
--------
Burada zorla hiç bir şeyin ticareti yapılmıyor.
Bir teşvik var.
Bir yol önerilmiş.
Rağbet görmüş.
Zamanla da yanlış kullanılmış. Haksız kazançlar ortaya çıkmış.
Oyuncular kurulunun da içinde olduğu toplantıda danışılmış ve yeni uygulamaya gidilmiş.
Beni olayın olumlu sonuçları ilgilendiriyor. PARASI DEĞİL!
FIDE nin 40 yıl önceki uygulamaları ile çağın gerekliliğinden kaynaklanan yeni uygulamaları arasında çok fark var.
İleride daha yenilikçi uygulamalar da olabilir.
Yenilikçi adım atmadan değişmez hiçbir şey.
------
O zaman FIDE bu işin ticaretini mi yapıyor?
Öyle ya, on line turnuvalara giriyorsunuz yıllık Euro-dolar üzerinden…
Demek bu işin bir bedeli olabiliyor.
------

Emek sarf ederek, öğrenme sürecinden geçerek UKD kazanımı neden puanları kontrol altında ve sınırlanmış olan bir sistemden de kazanılmasın ki?

Sizce hangi 1200 UKD hak edilerek kazanılmıştır?
Sadece turnuvalara katılarak kazanılan mı, yoksa teşvik amaçlı, öncesinde eğitimi ön plana alarak sizi sistematik ve standart olarak ölçen mi?

Tabi sadece başlangıç olarak ve sistemin alt yapısı kuvvetli tecrübeli satranççılarca oluşturulmuş ise sporcunun ölçülerek, belli süreçler içinde eğitiminin kontrol edilerek ilk ukd sinin çıkması ve zamanla aktifleşmesinin ne gibi bir sakıncası olabilir?

Bunda kötüye yorulacak bir şey göremiyorum.
- MATRANÇ -
Ara
Benim önerimin püf noktası şu:

AUKD sadece bir kez kullanılacak. Eğer AUKD puanı hiç çalışmadan para ile alınmışsa, ilk girdiği turnuvada oyuncunun UKD'si (AUKD değil) düşecek ve sonraki turnuvalarda artık AUKD kullanamayacak. İlk turnuvada aldığı UKD ile devam edecek. Bu suretle çalışmadan para ile alınan AUKD'nin bir anlamı kalmayacak.

Bence son derecede etkili ve basit.

Nurkut İnan
Ara
"Akıl tutulması nedir?"
"Akıl tutulması ne demektir?"
"Akıl tutulur mu?"
"Akıl nasıl tutulur?"
"Akıl tutulması örnekleri"
"Akıl tutulmasına örnek olay"

Sevgili İnternet kullanıcısı;

Hangi zamandasın ve hangi arama yöntemiyle bu sayfaya ulaştın bilemiyorum; ama akıl tutulması denilen şey hakkında arama yaptığına göre doğru yerdesin. Akıl bazen tutulur. Buna iyi bir örnek arıyorsan doğru yerdesin. Bu başlıktaki yazıları okursan güzel bir örnek yakaladığını sen de fark edeceksin. Aramaya devam edersen bu forumda bunun sık sık tekrarlandığını görebilirsin.

Benim akıl tutulmasıyla ilgili basit tespitim şudur ki akıl tutulması yaşayanlar bunu fark edemiyorlar. Problem tamamen iletişimle ilgili. Yukarıdaki yazıları yazan dostlarla karşılıklı konuşuyor olsak inan bu sorun oluşmaz; ama yazarken mimikleri ve yüz ifadelerini göremiyor ve sesimizdeki tonları karşıya iletemiyoruz. O nedenle bazen olaylara bakış açımızda sabitlenip kalıveriyoruz.

Şey gibi;

Formula 1 araçlarının (o zamanda hala vardır muhtemelen; yoksa da aratıp öğren bence) saatte 300 km hızla giderken aniden bir tekerinin durması ve aracın tepetaklak olması gibi. Oysa ki dünyanın en hızlı araçları; dünyada bilinen en gelişmiş araba teknolojileri bu araçlarda çalışmakta. Ama son hız giderken birden bire tıkanıp kalabiliyorlar. Hani en gelişmiş teknolojiydi? Hani en hızlı arabaydı? Ne oldu? Akıl tutulması oldu takla attı. Moto-GP'de de oluyor benzer kazalar. Dünyanın en pahalı motosikletleri son hız giderken; yollarda yağ gibi akarken birden arka teker atıveriyor. Maalesef insanlarda da oluyor böyle kazalar sıklıkla. Burada yazı yazan adamlar kadınlar ortalamanın kesinlikle üstünde zeka ve algı yeteneğiyle donatılmış vaziyetteler. Ama akılları tutuluyor bazen.

Sevgiyle ve saygıyla kal.
Aklın hiç tutulmasın.
Big Grin

Bu başlıkta benden bu kadar.
Sayın nurkuti,

Size şöyle katılıyorum:

“ AUKD sadece bir kez kullanılacak."
Ben buna Aktifleşmemiş Akademi Puanı diyorum.

"Eğer AUKD puanı hiç çalışmadan para ile alınmışsa, ilk girdiği turnuvada oyuncunun UKD'si (AUKD değil) düşecek ve sonraki turnuvalarda artık AUKD kullanamayacak."

Bu çok dengeli ve adil değil! Çünkü sporcunun girdiği turnuvanın ortalaması düşük olabilir ve tam puan alsa bile 1100 ün altında çıkma ihtimali var.

"İlk turnuvada aldığı UKD ile devam edecek."

Burada farklı düşünüyorum. İlk turnuvada değil. Eğer ilk turnuvadaki performans puanı 1100 üzerinde olabilirse ilk turnuvadan itibaren UKD sini aktifleşebilir. Aksi taktirde belirli süre ders takibi ile sindirilerek artırılabilecek puan ile, veya ikinci turnuvasından itibaren UKD çıkabilir.

"Bu suretle çalışmadan para ile alınan AUKD'nin bir anlamı kalmayacak. ”
Elbette! Zaten bu durum bir çok turnuvada çeşitli haklı dayanaklardan dolayı yansımaktadır.
- MATRANÇ -
Ara
UKD çıkarmanın zor olacağını düşünmüyorum.
Bir kaç turnuva oynarsınız UKD niz çıkar.
Akademi eğitim amaçlı kullanılacaksa, Türkiye satrancına katkısı olacaksa bedava yaparsınız.
Veya bir kısmını bedava yapar diğer kısmını maddi getiri düşünerek pazarlarsınız.
Maddi unsurlarla UKD bir arada olmamalı, UKD nin değeri düşürülmemeli...
Saygılarımla Yakup BAYRAM
Ara
Satranç Akademisinin paralı olmasını savunmuyorum.
Bence de ücretsiz hali en iyisidir.

UKD satışından da bahsetmedim, savunmadım.
Benim düşünceme göre S.A. derslerinin başlangıçta UKD edinene kadar ücretsiz, nitelikli ve kontrol edilebilir bir aşamanın kazanımından sonra ise testler ile (örneğin 1200-1400 aralığı) ders bedeli karşılığında henüz aktifleşmemiş UKD kazanımı olabilir.

Bu puan örneğin 1320 olsun. Ama henüz resmi UKD değil!
Bu aşamadan sonra sporcumuz 2-3 turnuvaya katılır.
Bu turnuvalardaki perfrmans puanı, kazandığı 1320 puanı yakalayabilir ya da belli bir oranda yaklaşabilirse;
Sayın nurkuti nin AUKD, benim ise AKTİFLEŞMEMİŞ AKADEMİ UKD PUANI ismini verdiğim bu puan aktifleşerek RESMİLEŞİR!

Bu sistemin UKD satışı ile bir ilişkisi yoktur.!

UKD satışı başka bir durumdur.
Siz UKD kazanımdan önce bir hizmet veriyorsunuz.

Üstelik bunun ilk aşamasını ücretsiz olarak yapıyorsunuz.
Talep gelirse ileri aşamalarda ders alıp testlerden geçerek belli bir UKD aşamasına geliyorsunuz.

Öncelikle birbirimizi doğru anlamalıyız.

Bu konu ise benim en açık bir şekilde açıklayabileceğim önerimdi...
Daha ileride bir açıklama yapamıyorum, özür dilerim.
- MATRANÇ -
Ara
Yarışma ile elde edilen UKD neden bu kadar karmaşaya atılıyor bunu anlayamıyorum, sonuçta 2-3 turnuvaya katılıp UKD alınacak hepsi budur.
Yarışma dışındaki unsurlar aktif-pasif fark etmez, gerçeklerle(UKD) bir takım ilişkilendirmelere dahil edilmemelidir.
Ara
Yarışmalara katılan öğrencilerim 7 turluk tek bir turnuvada bile UKD çıkartıyorlar. Üstelik sadece 3-4 UKD li ile oynamaları bile yetiyor çünkü UKD sahibi olmayan oyunculara da turnuva ortalamasına göre bir sanal UKD atanarak hesaba alınıyor.

Bu kadar karışık işlere girmeye de UKD olayını bu kadar abartmaya da gerek yok. İlk defa UKD çıkartacak olanlar 50 lira versin kurtulalım.

Ayrıca 600 oyuncumuzun katıldığı çakma Avrupa Şampiyonaları yerine 18 yaş altı sporculardan 'TSF ve otelleri kalkındırma' fonu adı altında para da toplansın. (Satranç akademisi birinci aşama)

18-50 yaş arası Türkiye şampiyonası otellerini kalkındırma fonu olarak(Satranç Akademisi 2. Aşama)

50 yaş üstü de Veteran turnuvaları için ödeme yapsın. ( Satranç Akademisi 3. aşama)

3 defa para ödeyen Avrupa Şampiyonu, 5 defa para ödeyen Dünya Şampiyonu olsun.

Böylece, teknolojiydi, gelişimdi, çocuğun motivasyonuydu falan zorlama açıklamalara girmek zorunda kalmazsınız.
Ara
Benim kendime ait olan önerilerimde 1 TL lik ücret talebi bile yokken;
İşi sulandırmanın ne alemi var?
Önerilerinizde iyice abartmışsınız.

Benim önerim tamamen ücretsiz olarak öncesinde belli bir eğitim ve bu eğitimi ölçen testlerdir.

Önerilerinizde paradan geçilmiyor.
Tamamen ironiyle bezenmiş.
Tabi belli bir amaca yönelik olduğu da ortadadır.

Ama buna rağmen ben önerimin arkasındayım.
Bu alaycı yaklaşımın önerimin değerini kaybettirmediğini aksine daha değer kattığını görüyorum!!

Elbette bir iki turnuva ile UKD çıkar!
Zaten sorun da burada. İlk defa UKD çıkaran çocukların %90nı hasbelkadar bir UKD ye sahip oluyorlar. Arkasında ne bir antrenör ne bir nitelikli çalışma...
Ne oyun kural bilgisi, ne de başka teknik donanım...
Hiç olmazsa S.A. sinde standart bir eğitim var. Ama yetmez elbette, geliştirlmelidir. Bu konuda yazılım ile uğraşan teknik ekibe mailler attım.

BURADAN DA İLGİLİLERE TEKRAR SESLENİYORUM !!

Çok değil ama;
Öneriniz doğrultusunda "bir-iki defa turnuvaya katılsın UKD si çıkar zaten" diyorsunuz ya...
SORUN,AMAÇ UKD ÇIKARMAK DEĞİL BENİM İÇİN...
Bunu görmenizi bekliyordum.
Ama artık beklememek gerektiğini anlıyorum.
Çünkü sizin için bu hizmet bile verilmemeli.
Evet.
Çocuklar ilk defa çıkaracakları UKD öncesinde kural bilgisi almasınlar.
Kale oyunsonunu görmesinler.
Vezir ile matı bilmesinler.
Hasbelkader oynasınlar ve ilk turnuvalarından düşük UKD çıkarsınlar.
Sonra uğraşsın dursunlar UKD yükseltmek için.
UKD çıkmadan önce ücretsiz olarak böyle bir hizmetten faydalanmasınlar.
TSF onlara böyle bir olanak sunmasın değil mi?
Yönetimde kim olursa olsun, ister sn.Gülkız TULAY, ister sn.Ali Nihat YAZICI, ister sn.Cengiz KELEŞ...
Böyle bir hizmeti sunmayı ve geliştirmeyi düşünmesinler...

Ben otellerden ve çakma turnuvalardan bahsetmedim.
Konumun dışına da çıkmadım.

Aynı anda çakma dediğiniz turnuvanın aslı nerede yapıldı?
Bilgilendirmek gerek. Ben de bileyim de 2015 senesinde bu turnuva FIDE den onay görmediyse ya da korsan falan ilan edilmediyse...
Bilgilenmek isterim.
Aydınlatın beni de size hak vereyim.
GERÇEKTEN DE FENA ELEŞTİREYİM ŞU ÇAKMA TURNUVAYI...
...
sn. Erşan GÖKERMAN,
Eğer konu dışına çıkma refleksinden kendinizi kurtararak sadece eleştirilerinizin yanında önerileriniz de olsaydı, gerçekten ayakta alkışlardım sizi.
Beni ve düşüncelerimi hiç anlamadınız değil mi bu konuda?
Ben belli bir amaca yönelik yapılandırmadan bahsederken siz nerelere dalıverdiniz.

Herşeye rağmen bu kulvarda eleştirin önerilerimi.

Sn.Miyazaki.
Sn. abdulkadirbener düşüncelerini söylerken bir kuruş paradan bahsetmeden çizgisinde yürüdü.
Siz bir yazınızda tamamen ona katıldığınızı belirttiniz.
Ama bakşa bir yazınızda da;
"Akademi eğitim amaçlı kullanılacaksa, Türkiye satrancına katkısı olacaksa bedava yaparsınız.
Veya bir kısmını bedava yapar diğer kısmını maddi getiri düşünerek pazarlarsınız."
diyorsunuz.
Herhangi bir yanlış anlamaya izin vermemek için bunun açıklanması gerekli diye düşündüm.

SELAM ve SAYGILARIMLA...

Sn. GÖKERMAN'IN kendi öğrencilerinden verdiği örnek yerindedir.
Bir antrenör tarafından yetiştirilerek ring'e çıkan bir sporcu ile kurumsal sanal eğitim sonrası aynı ringe çıkan bir sporcuyu tartışıyorsak (ki sn.abdulkadirbener in benzetmesi..) belli bir eşitsizlik mi söz konusu olan?
Olay bu mecraya doğru mu gidiyor?
Aklıma geliverdi birden!
Eğer yanlış anlamadıysam olası eşitsizlik ya da adaletsizlik söz konusu olabilir düşüncesi var.
Bunun da açıklanması gerekir.

1- Antrenör tarafından belli bir emek harcanarak, ücretli ya da ücretsiz bir süreç sonrasında ilk turnuvasına katılarak hak ettiği UKD sine ulaşan çocuk için bir sorun var mı?

2- Satranç Akademisinde belli eğitim aşamaları ve ölçme-değerlendirmeler sonrası ücretsiz olarak kazanılacak, ve ancak 2-3. turnuvasından sonra aktifleşecek 1200 UKD ( ki en tavan puandır) toplumu rahatsız eder mi?

Birinci çocuk daha çabuk UKD çıkaracaktır.
İkinci çocuk ise daha bir kontrol sürecinden ve ücretsiz olarak hak edebileceği tavan puandan UKD çıkarabilecektir.
Ve bu sadece başlangıç için olacaktır.

UKD SATILMAYACAKTIR!!

Her çocuk antrenör ile çalışamıyor arkadaşlar.
Her çocuk okulunda satranç eğitimi de alamıyor.
Her ilimizde satranç eğitim merkezi yok.
Olanlarda da satranç oynamak isteyen her çocuk oraya ulaşamıyor.

Kimden nasıl alacaklar bu eğitimi?
Temel kural bilgilerine nasıl ulaşacaklar?
Kendi yeterliliklerini nasıl ölçecekler?
Turnuva aşamasına nasıl gelecekler?

Siz antrenörü ile çalışan çocuklara, diğer ekonomik yetersizlikler içinde yaşayan yaşıtlarının nasıl ve hangi gözle baktığını görebiliyor musunuz İstanbul'dan?
Her çocuk antrenör ile mi gelir sanıyorsunuz turnuvalara?

Hiç olmazsa böyle bir istasyon açılmış, (SATRANÇ AKADEMİSİ) haydi yerle bir edelim!
- MATRANÇ -
Ara
Gerçekten çok basit ve yalın yazıyorum.
UKD ile maddiyat alakası olmamalı.
Eninde sonunda ucu maddiyat ile dokunaklı bir UKD uygulaması nerede olursa olsun yanlıştır.
Yarışma olmadan en ufak ilişkili UKD kazanımları yanlıştır.
Bunların dışında akademi projesi desteklenmelidir.
Sizler hangi yorumları yaparsanız yapın ben özetimi sundum.
saygılarımla.
Ara
Bravo! İroniyi çok iyi sezmişsiniz. Beklemiyordum.

Satranç Akademisi uygulamasına kimse karşı değil. Kendi ratingi de olsun, para da alınsın belli seviyelere göre.

Masa başı mücadelesi ile - internet üzerinden alınan reyting birbirine karıştırılmasın diyoruz. Dünyada örneği yoktur, gereği de yoktur, faydası yoktur hatta belli noktalarda zararı vardır diyoruz.

Gözüne girmeye çalıştığınız insanlar çoktan anlamıştır.
Ara
Erşan Bey,
Aynı plakta neden ısrarcısınız?
Biraz da başka plak dinlesek sizden...

Ne kadar basit düşünüyorsunuz şunu söylerken;

"Gözüne girmeye çalıştığınız insanlar çoktan anlamıştır."

Yani bravo!!

Kimin gözüne girmeye çalıştığımı açıklar mısınız?
Şu sizi mecbur hissettiren refleksten kurtulun artık...
...
İsim vermeden, başka karakterler ile beni karıştırmayın.
Çok basit bir yargılama yapmışsınız.
Size yakışmadı...
Ayrıca bir görev sürecindeyim.
Ağır aksak da olsa bazı yenilikleri getirmeye uğraşıyoruz.
Ben birilerinin gözüne girince ne olacak?

AÇIKLAYIN DA TOPLUMU AYDINLATIN !

Ama mantık hatanız da çok açık!
"Gözüne girmeye çalıştığım insanlar" S.A'sinin yanlışlığını ya da aksamaları anladılarsa benim de o yanlış da ısrarcı olmam gerekmez mi?
...

HALA ANLAYAMADINIZ DEĞİL Mİ?

Bakın ben burada isteyenlerin para ile UKD sahip olmasına karşı bir tutum sergiliyorum.
Bunu, yönetime rağmen vurguluyorum.
Bunu anladınız mı?

Alay etmiyorum, aşağılamıyorum, konunun dışında örneklerle gazel okumuyorum.
Saygısızlık yapmıyorum.
Size yanlış gelen bir fikri olabilecek yönleri ile öneriyorum.

Önerilerimin uygulanabilir olduğunu ifade ediyorum.
Ayrıca detaylı bir teknik yazılımın da gerekli olduğunun farkındayım.
Merak etmeyin bu uygulama hemen yapılacak değil!
Belki de hiç yapılamayacak bir öneridir.
Ama ben artılarıyla inanıyorum.
Bir gün gelecek bu sistem, biliyorum.
Hem deçok büyük bir zorunluluktan dolayı...
Maddi kaynaklı da değil!
O zaman bir daha yazışabiliriz belki.
Tabi benim yerimde siz ya da başka arkadaşlar olacak o zaman...

Yani sizin tabirinizle; birilerinin gözüne girme basitliği ile uğraşan başka biri.

Ama o zaman ben onlara bu yakıştırmayı yapmayacağım.
BANA DA ÇOK BASİT VE ÇOCUKÇA GELDİ bu yakıştırmalarınız...
Üstelik toplum önündeki aşağılayıcı çabalarınızı hep basitce hatırlayacağım.

Ben onları herzaman bir emekçi olarak göreceğim!
...

"UKD ile maddiyat alakası olmamalı."

Yakup Hocam,
Yazdıklarımın, önerilerimin düşüncelerimin neresinde maddiyat-para var, lütfen açıklar mısınız?

Birbirimizi doğru anlamalıyız.
Uzun yazılar yazmadığınız için yazılarımı tam olarak okumadığınızı düşündüm bir an.
Sizin daha aklı selim olduğunuzu düşünmüşümdür hep!

Saygı ve selamlarımla.

Bu kutuda yazan arkadaşlardan sanırım sadece sn.Ateş ÜLKER ve sn.nurkuti benim UKD satışı yapılmaması yönündeki görüşlerimi anladığını düşünüyorum.

Özellikle Ateş bey ve sn. miyazaki ve sn.abdulkadirbener ile sadece UKD kazanımı konusunda ayrılıyoruz.

Bu düşünceleri desteklemekle birlikte saygı da duyuyorum.

UKD elbette olağan şartlarda çıkarılmalıdır!
Ben ilaveten bir öneri sundum.

Medenice tartışılmalı diyorum.

SAYGI SINIRLARINI KORUYAMAYAN ÜYELERİ KENDİ ÇÖZÜM SÜREÇLERİYLE BAŞBAŞA BIRAKIYORUM...
- MATRANÇ -
Ara
(03-07-2015, 13:53)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Eninde sonunda ucu maddiyat ile dokunaklı bir UKD uygulaması nerede olursa olsun yanlıştır.
Yarışma olmadan en ufak ilişkili UKD kazanımları yanlıştır.

Yazılanlar bu ikisinden birisi ile alakalı değilse biz neyi tartışıp, neyi konuşuyoruz?
Ara
(02-07-2015, 17:44)Erşan Gökerman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ayrıca 600 oyuncumuzun katıldığı çakma Avrupa Şampiyonaları yerine 18 yaş altı sporculardan 'TSF ve otelleri kalkındırma' fonu adı altında para da toplansın. (Satranç akademisi birinci aşama)

BİR ÇAKMA TURNUVA !

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun destekleriyle organize edilen 2015 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası, 2 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen ödül töreni ile tamamlandı.
(-BU ÇAKMA TURNUVADA-) Şampiyona sonunda Türkiye 7 altın, 11 gümüş, 7 bronz ve toplamda 1 takım birinciliği olmak üzere 26 madalya kazanarak şampiyon olurken, Rusya ikinci, Azerbaycan ise üçüncü oldu.
(-BU ÇAKMA TURNUVA-) Konya Rixos Otel'de, 24 Haziran - 2 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2015 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası, 12 ülkeden (Rusya, Azerbaycan, İngiltere, Bulgaristan, Danimarka, Romanya, Arnavutluk, Finlandiya, Gürcistan, Moldova, İspanya ve Türkiye) toplam 666 sporcunun katılımıyla tamamlandı. Sporcuların 12 kategoride, 9 gün boyunca mücadele ettiği şampiyonanın kapanış töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.
(-BU ÇAKMA TURNUVAYA-)... Avrupa Satranç Birliği (ECU) Başkanı ZURAB AZMAİPARASHVİLİ, Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) Okulda Satranç Komisyonu Başkanı KEVİN O'CONNELL, Genel Sekreteri ve Moğolistan Federasyonu Başkanı SAİNBAYAR TSERENDORJ ve Konsey Üyeleri TSHEPO SİTALE (Botsvana), CHRİSTOS PİLALİS (Yunanistan), RAVİNDRA DONGRE (Hindistan), JOSE FRANCİSCO SUAREZ ROA (İspanya) ve Uluslararası Okulda Satranç Birliği Başkanı ALEXANDER KOSTYEV, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı GÜLKIZ TULAY, Başkan Vekilleri PROF. DR. YUSUF DOĞRUER VE AŞKIN KELEŞ, Yönetim Kurulu Üyeleri KASIM YEKELER, HALİL İBRAHİM SARI, Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Başkan Vekili TAMER SORGUN, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü MUSTAFA ÇIPAN, Meram Belediye Başkan Yardımcısı ABDİ KALAN ve Konya Gençlik Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü ALİ KANBER katılma cesareti gösterdiler.

(-BU ÇAKMA TURNUVADA-)Bu yıl 26 madalya ile şampiyonluğumuzu ilan ettik.
(-BU ÇAKMA TURNUVADA-)...ikinci olan Rusya ve üçüncü olan Azerbaycan...
AZMAİPARASHVİLİ'YE çakma bir fidan sertifikası şampiyona anısına bir armağan olarak verildi.
Avrupa Satranç Birliği (ECU) Başkanı ZURAB AZMAİPARASHVİLİ, Türkiye Satranç Federasyonu Yönetiminin kusursuz (ÇAKMA TURNUVA) bir turnuva organizasyonu düzenlediğini belirterek tebrik etti ve Türk satrancının başarılarının devamını diledi.
Açılış konuşmalarının ardından Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı GÜLKIZ TULAY; Şampiyona Başhakemi IA GÜRAN ÜNAL, Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) Okulda Satranç Komisyonu Başkanı KEVİN O'CONNELL, Moğolistan Satranç Federasyonu Başkanı SAİNBAYAR TSERENDORJ, Uluslararası Okulda Satranç Birliği Başkanı ALEXANDER KOSTYEV ve Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü MUSTAFA ÇIPAN'A fidan sertifikalarını takdim etti.
Tabi bunların hiç bir anlamı yoktu.
Çünkü tüm sertifikalar da çakma idi.

...

Valla ne kadar Dünya Satrancının ÇAKMA İSMİ varsa toplanmışlar hadi bir turnuva icat edelim demişler.

Ben bu turnuvaya "ÇAKMA TURNUVA" adını bilerek koydum.
Kötü bir niyetim yok!

Bizimkiler onca madalyayı çatır çatır ÇAKTILAR sanal alem haberlerine!

Emeği küçümsemeyin arkadaşlar!
Çarpar!
Başarıyı değersizleştirmeyin kardeşler.
Mahsunlaşır!

Çakma bile olsa arkasında bir çalışma, emek var.

...

Gerçekten de tüm emeği geçenleri, tüm katılımcıları yürekten kutlarım.

Siz de kutlar mısınız?
" ...
Efendim, duyamadım.
" ...

Not:
ZURAB AZMAİPARASHVİLİ bu yazdıklarımı duymasın !Angel
- MATRANÇ -
Ara
(02-07-2015, 17:44)Erşan Gökerman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ayrıca 600 oyuncumuzun katıldığı çakma Avrupa Şampiyonaları yerine 18 yaş altı sporculardan 'TSF ve otelleri kalkındırma' fonu adı altında para da toplansın. (Satranç akademisi birinci aşama)

Bu ifade kime ait bay GÖKERMAN ?

Yatsıya kadar zamanınız var !
- MATRANÇ -
Ara
Çakma turnuva demedim. Çakma Avrupa Şampiyonası dedim. Turnuvanın yapılmasına değil, avrupa şampiyonası olarak nitelenmesine, gerçek avrupa şampiyonalarının değersizleştirilmesine, utanmazca bu turnuva sonuçlarının çarpıtılmasına, senelerdir aynı tablonun yaşanmasına, bu turnuvaların bir adım ilerleyememesine itiraz ediyorum. İkisi arasındaki farkı anlayamayacak kadar mı cahilsiniz, düşün artık yakamdan. Forumda her konuya vıcık vıcık yapmacık, bayağı bir şekilde musallat olduğunuz yetmiyor, gidip kendinize başka prim yapacak insan bulun.
Ara
(08-07-2015, 16:35)Erşan Gökerman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çakma turnuva demedim. Çakma Avrupa Şampiyonası dedim. Turnuvanın yapılmasına değil, avrupa şampiyonası olarak nitelenmesine, gerçek avrupa şampiyonalarının değersizleştirilmesine, utanmazca bu turnuva sonuçlarının çarpıtılmasına, senelerdir aynı tablonun yaşanmasına, bu turnuvaların bir adım ilerleyememesine itiraz ediyorum. İkisi arasındaki farkı anlayamayacak kadar mı cahilsiniz, düşün artık yakamdan. Forumda her konuya vıcık vıcık yapmacık, bayağı bir şekilde musallat olduğunuz yetmiyor, gidip kendinize başka prim yapacak insan bulun.

E.G. :
"ÇAKMA TURNUVA DEMEDİM. ÇAKMA AVRUPA ŞAMPİYONASI DEDİM."

Hoppala!
Daha feci oldu ya...
Kaş yaparken göz çıkarmak, buna denir işte!

E.G. :
" TURNUVANIN YAPILMASINA DEĞİL, AVRUPA ŞAMPİYONASI OLARAK NİTELENMESİNE, GERÇEK AVRUPA ŞAMPİYONALARININ DEĞERSİZLEŞTİRİLMESİNE, UTANMAZCA BU TURNUVA SONUÇLARININ ÇARPITILMASINA, SENELERDİR AYNI TABLONUN YAŞANMASINA, BU TURNUVALARIN BİR ADIM İLERLEYEMEMESİNE İTİRAZ EDİYORUM. "

Bu turnuvanın düzenlenmesini kim, nerede, ne zaman sağladı?
Bu konularda bilgi sahibi misiniz?
Hangi kurumun onayından geçti?
Ya da sana şöyle sorayım, hangi kuruma rağmen yapıldı?
Düzenleyici kuruma ve katılımcı katılıp katılmamaları konusunda ülkelere rüşvet mi verildi?
Diğer ülkelerin neden katılmadıklarını biliyor musun?
Avrupa'nın kaç ülkesinde okulda satranç örgütlenmesi var?
Buna rağmen neden bu sayılarda katılım olmuş?
Avrupa satrancının yönetici bazındaki insanlar yemek içmek bedava gezmek için mi buradaydılar?
Bunları mı iddia ediyorsun?

...

E.G. :
" İKİSİ ARASINDAKİ FARKI ANLAYAMAYACAK KADAR MI CAHİLSİNİZ, DÜŞÜN ARTIK YAKAMDAN. FORUMDA HER KONUYA VICIK VICIK YAPMACIK, BAYAĞI BİR ŞEKİLDE MUSALLAT OLDUĞUNUZ YETMİYOR, GİDİP KENDİNİZE BAŞKA PRİM YAPACAK İNSAN BULUN. "

Yakanızda değilim. Forumdayım. Bana öz iftiralar derecesinde hakaretler yağdırmaya çalıştığınız yerde! Geçmişteki tüm yazıları indiririm buraya.
Ne zaman bir tebrik, ne zaman bu kurumun olumlu bir etkinliği var, hemen Arap Radyosu gibi bildik yayındasın. Belediye bandoları bile belli zamanlarda çalar.
Bu arada itiraf etmeliyim ki, evet bu konuda senden ileriyim. Ama burası ÖSF ve ben istediğim zaman yazar ve bir şeyler söylerim. Belli zamanlarda boşluğum olur. İznimi de kendimden alırım.

Ayrıca şu cahillik konusu... Yakında ortaya çıkacak kimin ne kadar cahil olduğu. Ben kendimi sürekli geliştirmenin peşindeyim. ÇALIŞMALARIM BU YÖNDEDİR.
Ama istediğin şartlarda çok yakında düzenlemeler olursa ki olacak o zaman bu ÇAKMA AVRUPA ŞAMPİYONASI bir çok gelişmenin temeli olacak.
Ülkem bu konuda öncülük yapacak.
Gelişmeleri de başka ülkeler örnek alacak.
Tıpkı olimpiyatlar gibi.
Tıpkı başlangıçta senin düşüncende olup da başlangıçta ÇAKMA İLAN EDİLEN AMA ZAMANLA BÜYÜYÜP GELİŞEN VE GERÇEK ŞEKLİNİ ALAN GÜNÜMÜZDEKİ ULUSLARARASI TÜM SPORTİF, SOSYAL, KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GİBİ...

Yakında birlikte göreceğiz.
O zaman turnuvaya-şampiyonaya senin adının konmasını önerebilirim.
Her ne kadar bu turnuvaya hiç öğrenci göndermesen de !

E.G. :
"EĞER AVRUPA VE DÜNYA SATRANCINI YÖNETENLER DE AŞKIN TAŞAN KADAR ALKIŞ VE TAKDİR MERAKLISIYSA, BİRBİRLERİNE PLAKET VERMEYİ BIRAKIP BU TURNUVALARI, ÜYELERİ OLAN TÜM ÜLKE FEDERASYONLARININ KATILDIĞI, ÜLKE SEÇMELERİ OLAN, KALİTELİ VE GERÇEK BİRER 'ŞAMPİYONA'YA DÖNÜŞTÜRSÜNLER. EN AZINDAN ÇABA HARCASINLAR."

Bu dileğin aynen satırı satırına bu forumdan ilgililere iletilmiştir! Sana da kendileri hakkında yazmış olduğun düşüncelerinden dolayı derin saygı besliyorlar. Belki de çok daha geniş katılımlı, doğru bir gelişme olacak gerçekten.
Zamanla...
Ama şunu unutma ki, her şeyin bir başlangıcı var! Senin tabirinle, işte bu - ÇAKMA AVRUPA ŞAMPİYONASI -temel teşkil edecek ilerideki o şampiyonalara.
Adı da OKULDA SATRANÇ!
Avrupa'da tüm ülke okullarında satranç olsa bile acaba bu ülkeler kendi iç yarışma düzenlerini kurmuşlar mı?
Yarışmalarını yapmışlar mı?
Katılım taleplerini iletmişler mi?
Avrupa'dan ya da kendi ülkelerinden katılabilirsiniz-katılamazsınız şeklinde bir onay yada engelleme gelmiş mi?
Siz sadece istiyorsunuz diye mi ŞAMPİYONA olacak sanıyorsunuz? Alt yapısı bu kadar. Zamanla da elbette gelişecek. Bizim öncülüğümüzde Türkiye'nin. Türkiye Satranç Federasyonu'nun...
Hani şu beğenmediğiniz, tüm çalışanları ile yerin dibine batırmaya çalıştığınız.
Çalışanlarına, çaycısından başkanına kadar kin kustuğunuz federasyonun...

Hani kendinizden saymadığınız TSF'NUN...

Ama iyi ki de yazdın.

Erşan GÖKERMAN,
Eğer bu şampiyonaya Türkiye ve şimdiki TSF ÖNCÜLÜK ETMİŞSE...

E.G. :
" TEK YAPABİLDİĞİNİZ, SATRANÇ TAHTASINI ÇARPIM TABLOSU ZANNEDECEK, E4 LE D4 Ü BİRBİRİNDEN AYIRAMAYAN YÖNETİCİYİ, ANTRENÖRLER DURURKEN PODYUMA ÇIKARTMAKSA BİR-KAÇ KİŞİNİN GÖSTERİŞLİ ALKIŞLARIYLA YETİNİRSİNİZ."

Elbette alkışı hak edecekler.
Tüm sporcusu hakemi ve antrenörü...
Oraya bu şampiyonaya katılmayın demedi hiç bir sporcusuna katılımcı hiç bir antrenör...Neleri göze alıp geldiler biliyor musun?

Bunu ŞAMPİYONAYI ÇAKMA İLAN EDERKEN VE BU İFADENİN ŞAMPİYONANIN İÇİNDEKİ TÜM SPORCULARI ANTRENÖRLERİ VE DİĞER KATILIMCILARI ANLAM YÖNÜNDEN BAĞLAYICILIĞI GERÇEĞİ İÇİNDE FARK EDECEKTİN.

SENCE ÇAKMA AVRUPA ŞAMPİYONASI NEDEN ÇAKMADIR?
DÜŞÜK PROFİLLİ OLDUĞU İÇİN.
Böyle algılanıyor işte!
Düşük profilli antrenörler,düşük profilli sporcular,yöneticiler, düşük profilli diğer katılımcılar.

Bunları da düşündün mü?
ÇAKMA İLAN EDERKEN...
Bu sözün kimleri bağladığını...
- MATRANÇ -
Ara
Eğer bir kategoride turnuvanın uluslararası olmasını sağlayacak sayıda ülke katılmamışsa, bu turnuva doğal olarak Avrupa vs.vs turnuvası olamaz.
Önce bunun açıklığa kavuşması gerekmiyor mu?
Yanlış mı? Doğru mu?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi