To be, or not to be, that is the ??
Federasyonlar ve projeler konusunda alakasız bir fıkra yerine, çok sıcak bir örneği sizlerle paylaşayım.

Türkiye Basketbol Federasyonu, Fans Against Violence adında bir projeyi devam ettirmekte. Sporda şiddetten bıkan, gelecekte toplu ölümler öngören birisi olarak bu projeyi duyar duymaz şahsım ve kurumum adına bu projeye nacizhane katkı sunmak için harekete geçtim. TBF'ye ziyarete gittim ve proje hakkında detaylı bilgi aldım ve işbirliği yapma konusunda hemfikir olduk. Detaylı bilgilerden ve gözlemlerimden birazcık bahsedeyim:

Bu proje Avrupa Konseyi tarafından ülkemizden kabul edilen tek proje olduğu gibi, kabul edilen 20 küsür proje arasında sporla ilgili olan tek proje. İki yıl sürecek olan bu proje için TBF, 500.000 €'ya kadar destek alacak. Bizim federasyonun bir senedeki toplam sponsorluk gelirinin yarısı tek proje ile elde edilecek. Peki TBF bu önemli işi nasıl başardı? "Dalga geçtiğiniz" "Proje Müdürü", "Danışman" ve benzeri bir çok kişinin çalışması ile başardı. 2 kişi ile gittiğimiz TBF binasında bize "Başdanışman" ,"Müdür" ve koordinasyonu sağlayan toplam 3 kişilik ekip tarafından yaklaşık 15 dakikalık bir sunum yapıldı. Hemen ertesi gün toplantı bilgilendirme notu katılımcılar ile paylaşıldı. Herşey son derece profesyoneldi.

Bir üye forumda yazsın, birisi fıkra anlatsın, diğeri fıkrayı beğensin şeklinde olmuyor maalesef böyle yarım milyon euroluk projeler! Kaldı ki, anladığım kadarıyla bu kurul da fahri olacak. Bence hemen olmasa bile kısa vadede bu kurulu koordine edecek ve hatta başkanlığını yapacak bir profesyonel yarar sağlayacaktır. Şu bir gerçek ki, yaptığın projeler ve elde ettiğin sponsorlar bu dönemde büyük önem arz ediyor. Federasyon çatısı altında satranç için proje üretecek, sponsor bulmak için çabalayacak kişilerin fıkra ile komik duruma düşürülmesini yadırgıyorum, aksine daha kim oldukları dahi belirlenmeyen bu kişilerin küçük düşürülmek yerine desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde proje için kadro açan, ekip kuran başka federasyonlar bizim yıllık sponsor gelirimizin yarısını sadece 1 proje üretip elde edebilirken, biz sadece izleriz.

Netice olarak, bence geç bile kalınmış ama doğru bir yapılanmayla muhakkak faydalı olacak bir adım olduğunu düşünüyorum.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
To be, or not to be, that is the ?? - Yazar: Miyazaki - 14-08-2015, 10:20
RE: To be, or not to be, that is the ?? - Yazar: Attorney at Law - 15-08-2015, 23:12

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi