To be, or not to be, that is the ??
Proje kavramına fikir, tek bir uygulamadan ziyade (örneğin maksimum reyting kaldırılsın, falanca ilde filanca tarihte x turnuvası yapılsın gibi) belli bir zaman aralığı içerisinde, kısıtlı bütçeyle (mesela AB projesi olursa hibe vs. bulmak mümkün), hedefleri, bu hedefe ulaşacak etkinliklerin açıkça tanımlandığı ve programlandığı bir etkinlik veya etkinlik dizisi olarak bakmak lazım. Mesela biz burada bol bol fikir üretiyoruz veya eylem planı üretiyoruz satranca dair turnuvalardaki detaylara dair ama teknik anlamda bir proje üretmiyoruz. Veya çok makro seviyede öneriler geliyor sözgelimi "piramidin ortası için turnuvalar düzenlenmelidir" bunlar proje haline gelmeyecek kadar genel önermeler (haksız veya yersiz olduklarını değil metodolojik olarak yetersiz olduklarını kastediyorum).

Örneğin, çevre bilincinin kamu kurumlarında arttırmaya yönelik bir proje düşünün. Bu amaçla çeşitli şehirlerde kamu çalışanlarına seminer verilmesi (böyle bir proje gerçekten var). Öğretmenler arasında bilgisayar okuryazarlığının arttırılması; ya da ne bileyim satranç mesela 500 yeni satranç sınıfı açılması gibi şeyler proje olabilir. Veya sportif açıdan bakalım, örneğin 1 yılda 15 ilde geniş katılımlı satranç eğitimleri düzenlenmesi bir proje haline getirilebilir. Örneğin yeni satranç öğretmenleri yetiştirilmesi bir proje haline getirilebilir.

Kesinlikle hiçbir federasyon yetkilisiyle bu konuda görüşmeden bulunduğum tahmini tekrar edeyim: Sportif açıdan faydalı olacak fikirlerin üretildiği bir yer olmaz. Medyatik olma kısmını bilmiyorum ama yapılması istenen işlere fazladan kaynak sağlamak için düşünülmüş olabilir. Muhtemelen okulda satranca dahil işler için düşünülmüş bir oluşumdur. Bu tarz projelerin şeffaflığı da oldukça önemli bir konudur. Lakin, projenin mesela bir süper GM turnuvasına (farazi bir örnek verdim) kayma olasılığı yok.

Satranç bilen, bu tür projelere dair mevzuat bilgisi ve uygulama tecrübesi olan insanlar gerekli. İkisinin kesişim kümesinin çok fazla olduğunu sanmıyorum.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
To be, or not to be, that is the ?? - Yazar: Miyazaki - 14-08-2015, 10:20
RE: To be, or not to be, that is the ?? - Yazar: Ozgur_Akman - 17-08-2015, 12:02

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi