Ustalarımıza Öneri
(01-12-2015, 14:31)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Naci beyciğim, bu kaldırmak olmuyor mu o zaman?

Ben diyorum ki TSF (devlet) dernekleri desteklesin. Vergi muafiyeti sağlasın. Mesela o derneğe kayıtlı oyuncu FM olunca bir teşvik versin, IM ve GM olunca daha fazla teşvik versin. Kira konusunda bütçe desteği sağlasın. Sonra denetlesin. Bu kadar basit.

Yani bu Manhattan'da falan böyle, 1985 yılında İzmir'de ve İstanbul'da da böyleydi.

Ha buna karşılık TSF sadece denetleme konumunda olacağı için 23 kurul yerini 7-8 zorunlu kurula bırakacaktır.  Bu da en fazla 10-15 çalışan demek olur. Bunun için bu istenmiyor. Zira il ve ilçe temsilcileri hariç TSF merkezi şu anda 100 kişinin üzerinde. Karşılığında bir uluslararası turnuva yapamayıp, bir dergi çıkartamıyor. 

Düşüncelerimiz farklı değil Sayın @Mojo Jojo, temsilcilerden yetkilerini alırsan zaten yok olmuş olunuyor! 
1985 yılında kurduğumuz Balıkesir Satranç Derneği 1993'e kadar Balıkesir'deki tüm satranç faaliyetlerini yürütmüştü, İl Birincilikleri de dahil .. 

Sonra TSF kuruldu, yani bizdeki deyimiyle devlete bağlandı, işte o zaman biz "Balıkesir Satranç Sevenler Derneğine" dönüştük, ondan sonra gelsin bürokrasi gitsin bürokrasi, işler çok başka bir halde yürümeye başladı, (..veya yürüyememeye Smile ) 

Ben uzun yıllarımı bu işe verdim, bir satranç oyuncusuyum (UKD 1549; ICCF ELO 1712), aynı zamanda bir antrenörüm, aynı zamanda da kulüp başkanıyım ve temsilcilik yaptım, günün moda deyimiyle işin mutfağındayım..

Haliyle beklentilerinizin yapılabilirliği de tartışma konusu olur bugünkü spor teşkilat yasalarına bakarsak !... 

Ama kökten değişmedikçe bence hiç bir şey yapılamaz! Olumsuz biri değilim ama şimdiki yapıda böyle düşünmeye mecburum.

İnşallah utanan ben olurum.

"Nalıncı Keseri" iyi işliyor..
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
Bu arada unutmayalım ki GSGM ne bağlı tüm spor dallarının il teşkilatları, temsilcilikleri var.
Sorun sadece satrançla ilgili değil.
İl temsilciliklerini kaldırmayı istemek bu durumda anlamsız kalıyor.
Var olan sistem içinde önerileri oluşturmak gerekir.
Yasal değişiklik gerektiren durumlar TSF nin çok dışında bir konu.
- MATRANÇ -
Ara
(01-12-2015, 15:47)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu arada unutmayalım ki GSGM ne bağlı tüm spor dallarının il teşkilatları, temsilcilikleri var.
Sorun sadece satrançla ilgili değil.
İl temsilciliklerini kaldırmayı istemek bu durumda anlamsız kalıyor.
Var olan sistem içinde önerileri oluşturmak gerekir.
Yasal değişiklik gerektiren durumlar TSF nin çok dışında bir konu.

Mevcut yapı yalnızca federasyon ve bağlı teşkilatlarının turnuva veya başka bir etkinlik yapmasına izin vermeseydi konu süregelsin ama zaten TSF Teknik kurulundan izin ile hemen hemen tüm müsabakalar yapılabiliyor, il birincilikleri haricinde, özel turnuvalar adı ile biz 2,5 senede 12 UKD'ye dahil, 5 tane de 25 dakika Hızlı satranç olmak üzere toplamda 17 adet müsabaka yaptık. Bu seneden itibaren de "Kulüp Şampiyonası" planlamaktayız.
  Bu durumda biz kendimizi "Balıkesir Özel Satranç İl Temsilcisi" ilan ediyoruz Wink  (aman ha şaka yaptım! kimsenin yerinde gözümüz yok !!  Blush )
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
(01-12-2015, 14:31)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: .

Derneklerin kira sorunu olmazsa, aidat, turnuva geliri ve oyuncu yetiştirme bedeli üzerinden elde edeceği gelirler onu çevirir. Araya kurslar, antrenmanlar, çoğul gösteriler serpiştirilir. Yani bu Manhattan'da falan böyle, 1985 yılında İzmir'de ve İstanbul'da da böyleydi.

Derneklere devlet desteği verilerek, kirasının karşılandığını ben hiç görmedim ve duymadım. Seksenli yıllarda ve kapandığı güne kadar İzmir Satranç Derneği tüm giderlerini tek öz geliri olan üye aidatlarından ve bağışlarından sağlamıştır. O da,  yaşı ve kültürü belli olan beyefendi ve hanım efendilerden... Aramızdan ayrıldıkça bu gelir sağlayan insanlar, derneğin yapısı zayıflamış ve yok olmuştu.

Dernekler döneminde devletten bir şey görmedik. Hiç olmazsa şimdi belli bir bütçe, çağdaş anlayışa sahip bir sponsor ve illerde yavaş yavaş olgunlaşmaya başlayan örgütlenmeler var.

Manhattan'da insanların kültürel anlayış ve yaşamları, satrançtan aldıkları keyif, ona ödedikleri bedel ve sosyal yaşam içinde ayırdıkları zamanı bizim ülkemizle bir mi tutuyorsunuz?

Her yer İSD değil.
Her yerde bir Vatan HACIEFENDİOĞLU yok.
Her ilde satranç, böyle keyfi, otururken kahve içerek satranç oynayacak insanların maddi olanaklarına ve bakış açılarına da sahip değil her halde.
Bu gün İl temsilciliklerini kaldırdığınız zaman, geriye İSD gibi her dem yeşil bir kaç dernek, Ankara, İzmir ve bir kaç il dışında 4-5 satranç merkezi kalacaktır.
Belki de ben yanılıyorum, özel teşebbüs çok artacak ama kaosa yine devlet el koyacak, başka benzer düzenlemeler getirecektir.

Türkiye gerçeklerine uymayan,temelsiz bir konu, hayali bile kurulmuyor.
- MATRANÇ -
Ara
Özünde Satranç kokan önerilere TSF kayıtsız kalıyor.
Benzeri bir çok önerim hiçbir zaman, bu yönetim tarafından kabul görmedi.
Bu başlıkta veya yakın ilgili başlıklarda, üyelerin bir çoğunun görüşlerini okudum, kısmen veya tamamen, hepsi kendi çapında, satranç gelişimi konusunda, iyi niyetli fikirlerdir.
Tüm olumlu fikirlerin olabilirliği yönetimin niyeti meselesidir.
En tepedeki bürokrasi zihniyeti ne olursa olsun, alttaki mini bürokratlar, satrancı geliştirme niyetinde olurlarsa bir şeyler değişebilir.
Yoksa takım dağıtımı,ziyaret ve lisans sayısı üçlemesini bir müddet daha izleriz.
Ara
(02-12-2015, 06:51)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: En tepedeki bürokrasi zihniyeti ne olursa olsun, alttaki mini bürokratlar, satrancı geliştirme niyetinde olurlarsa bir şeyler değişebilir.

Bu fikirdeyim.
Yaptığım ve yapmaya çalıştığım her bir çalışmada bu fikri benimsedim.
- MATRANÇ -
Ara
(01-12-2015, 10:26)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İstanbul'da 5 dernek olurdu. Biri Bakırköy'de, diğeri Kartal'da, biri Kadıköy'de, biri Şişli'de diğeri de mesela Avcılar'da İl Birinciliği seçmelerini yapardı, sonra en büyük dernekte 10 oyunculu döner turnuva izlerdik.

1 yerine 6 turnuva, herkese kolay ulaşım, daha geniş zamana yayılmış turnuvalar.

Bugün yolda iki satranççıya denk geldim. Kartal'daki İstanbul Emektarlar İl Birinciliği'nden çıkmış ve Avcılar'daki evlerine gidiyorlardı! 

İstanbul'u bilenler Kartal ve Avcılar'ı bilir ama bilmeyenler için şu örneği vereyim: Bir gün Kartal Adliyesi'ndeki duruşma için memleketim Karadeniz Ereğli'den yola çıkan müvekkilim, Kartal adliyesine benden sadece yarım saat sonra ulaşmıştı! Avrupa Yakası'ndan Kartal'a ulaşım işte bu kadar zor. Kaldı ki benim evim Kartal'a, Avcılar'dan daha yakın ve 50 yaş üzeri değilim.

Bugün karlı havada kendi aracınızla Avcılar'dan Kartal'a gitmek 3 saat civarı sürer. Trafiğe takılmadan toplu taşımayı kullanırsanız evinizden metrobüse gitmek, metrobüsten metroya aktarma için 10-15 dk yürümek, metrodan sonra turnuva yerine ulaşmak hariç 1,5 saat! Tabii emektarlar turnuvasındaki kişinin 50 yaş üzeri olduğunu da göz önünde bulundurunca 1.5 saat metro ve metrobüs kalabalığında ayakta gitmek zaten başlı başına bir sıkıntı.

İnsanlar satranç sevgisiyle 48 saatlik haftasonlarının 5'te 1'ini sadece ama sadece turnuva yerine ulaşmak ve turnuva yerinden evlerine dönmek için harcıyorlar. 48 saatlik haftasonunuzun 10 saatinin yolda geçmesi çok büyük bir sorun. 

Bu sebeple Mojo Jojo'nun "herkese kolay ulaşım" dileğine katılmamak içten bile değil.
Ara
Çözüm nedir?Çözüm vardır.Mutlaka zaman zaman Kartal'da da turnuva düzenlenecektir.Ama aynı turnuvayı üst üste aynı yerde düzenlerseniz Fırsat eşitliği bozulur.Son günlerde İstanbul içinde ulaşım ile ilgili yakınmalar çoğalmaya başladı.Şu halde turnuva yerini tespit ederken ulaşım kolaylığını aramak gereklidir.Toplu taşıma araçları ulaşımı kısmen kolaylaştırmıştır.Ama aktarma yapılması gereken bazı noktalarda ciddi sıkıntılar vardır.Örneğin Kartal metrosu ile Kartal istasyonuna kısa zamanda gelmek mümkün olmakta ancak bundan sonra Pendik'e ve başka yerlere ulaşmak zor olmaktadır.Bu koşullarda geç kalma süresi de sıfır dakika olursa sonuçlarını tartışmaya gerek yoktur.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi