İşte bu kafama takıldı!
Hüseyin bey ile Hasan Fehmi bey arasındaki dialog olgun bir çizgide devam ederken çok önemli bir konuya geldik.Lütfen tüm satranççılar ve veliler bu nokta üzerinde düşünsünler!
Velilerden biri KDV den sözetmiştir.Kendisi belki Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Çerceve statüsü ile Spor Federasyonlarının bu çerçeve statüye bağlı kalarak hazırladıkları ana statüleri hakkında bilgi sahibi olmayabilir.Özerk Spor Federasyonları her türlü vergiden muaftır!Herhalde bu yasa kabul edilirken Maliye Bakanlığına danışılmıştır!"Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır"diyen ve bazan beyanname vermemiş bazı mükelleflere kendisi vergi takdir eden Maliye Bakanlığı,Özerk Federasyonların vergiden muaf olmasını kabul etmiştir.
Bakınız umumi menfaatlere hizmet eden dernekler arasında sayılan Türkiye Kızılay Derneği dahi Damga vergisinden muaf değildir!Özerk Federasyonlar bütün vergilerden muafdır.
Doğrusu nasıl olmalıydı?Federasyonların sağladığı kazançlardan % 1 KDV tahakkuk etmeliydi.O zaman hiç değilse hafif bir denetim sağlanmış olurdu.Bu şekli ile Özerklik esasen tam bağımsızlığa yaklaşmış durumdadır.İnsanların birçok ihtiyaç maddesi için % 8 KDV alınırken,Özerk Federasyonlardan hiçbir vergi,resim ve harç alınmamaktadır.Bu yasanın yanlışıdır.Yasayı çıkaranların yanlışıdır.Ben bu konuyu Genel Kurul toplantılarında dile getirdim.2004 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne verdiğimiz raporda belirttim.
%1 vergi ile kimse birşey kaybetmez.Denetim için bir dayanak olur.Bu şekil olunca böyle spekülasyonlar devam eder."Federasyon odayı 10 liraya alıyor,65 liraya satıyor"iddiası sürer gider.Ve odaların 10 liraya alınıp 130 liraya satılacağı günler yakındır.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
İşte bu kafama takıldı! - Yazar: ibrahimethemAy - 14-02-2009, 21:06
Hasan Fehmi Arat'ın mesajı - Yazar: Ateş Ülker - 14-02-2009, 22:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 15-02-2009, 00:01
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hasan Fehmi Arat - 15-02-2009, 01:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 15-02-2009, 09:06
Tartışmanın en önemli yerine geldik. - Yazar: Ateş Ülker - 15-02-2009, 11:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 17-02-2009, 02:19

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi