İşte bu kafama takıldı!
Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Velilerden biri KDV den sözetmiştir.Kendisi belki Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Çerceve statüsü ile Spor Federasyonlarının bu çerçeve statüye bağlı kalarak hazırladıkları ana statüleri hakkında bilgi sahibi olmayabilir.

Ateş Abi,

"Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Çerceve statüsü ile Spor Federasyonlarının bu çerçeve statüye bağlı kalarak hazırladıkları ana statüleri hakkında bilgi sahibi" birini nerden bulabiliriz?

Bu metinlerin nerede olduğunu bilen biri yok mu? Şöyle ortaya dökülse de bizi hangi hukukun yönettiğini bir görsek?

Ben federasyonun KDV'den muaf olmasının vergi denetiminden muaf olduğu anlamına geldiğini düşünmüyorum. Dernekler gelir getirici faaliyetlerde bulunabilirler, ancak vergi mükellefi olmak şarttır. Mükellef olunca da gelir-gider beyan etmek zorundadır. Aldığı ve sattığı "kalemlerden" dolayı fatura kesmek zorundadır. Fatura giriş çıkışı olmayınca denetim nasıl olacaktır? Federasyon maliyeye kayıtlı mıdır? Kayıtlı ise yıllık gelir gider beyanı vermekte midir? Dernekler her yılın 30 Nisanına değin il dernekler müdürlüğüne yıllık bilanço beyan etmek zorundadırlar. Dernek eğer gelir getirici bir faaliyet nedeniyle maliyeye kayıtlı ise, maliyeye de ayrıca beyan vermek zorundadır. Hatta derneklerin de KDV'den muaf tutulduğu ama buna rağmen beyanda bulunma zorunluluğu olduğu, hiç vergisiz bir faaliyetin olamayacağı, maliyecilerce söylenmiştir. Muhasebeci arkadaşlar bunu daha iyi bilebilirler. Yok mu aramızda satranççı bir muhasebeci? Aramızdan bir muhasebeci çıkmazsa ben bu konuda da araştırma yapacağım.

Şimdi öncelikle şu "çerceve statü, ana statü, yavru statü, baba statü" ne imiş bunları bir ortaya dökelim. Sonra da işin mali boyutunu ortaya dökelim. Ozaman belki bizleri nelerin kuşattığını anlayabiliriz ve belki de tsf haklı çıkar. Eğer öyle olursa uğraşımızın yönünü yeniden düzenleme olanağı buluruz. Şimdi her zaman söylediğim gibi, bu konuda bilgisi olanlar bir adım öne çıksın.

Ben şu ana değin, evrensel değerler açısından, sporun olması gerektiği noktadan bakarak eleştiriler ürettim. Ancak bu değerler açısından tsf özgülünde bu değerlere ters yönetmelikler varsa, eleştirilerimizin okları oraya yönelmeli. Sonuçta yasalar da, onları uygulayan yönetmelikler de insan yapısı olduğuna göre, değiştirebiliriz diye düşünüyorum.

Haydi bakalım, bilenler öne!...

Bu Konudaki Yorumlar
İşte bu kafama takıldı! - Yazar: ibrahimethemAy - 14-02-2009, 21:06
Hasan Fehmi Arat'ın mesajı - Yazar: Ateş Ülker - 14-02-2009, 22:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 15-02-2009, 00:01
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hasan Fehmi Arat - 15-02-2009, 01:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 15-02-2009, 09:06
Re: Tartışmanın en önemli yerine geldik. - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 15-02-2009, 12:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 17-02-2009, 02:19

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi